Prawo

Niemcy: wzrost przypadków kradzieży z miejsc pamięci obozów koncentracyjnych

W ostatnich latach doszło do szeregu kradzieży z miejsc pamięci historycznych związanych z nazistowskimi obozami koncentracyjnymi w Niemczech. Z najnowszych doniesień wynika, że złodzieje dokonali kradzieży z byłego krematorium – tzw. Baraku X – w miejscu pamięci w Dachau. Skradziona została atrapa głowicy prysznicowej oraz zasuwa drzwi do dawnej komory gazowej. Ponadto zgłoszono kradzież wspornika do zlewu i pokrywy komina z miejsca pamięci obozu koncentracyjnego Flossenbuerg. Na dodatek, tablica pamiątkowa poświęcona byłemu więźniowi Rudolfowi Nowakowi, który zmarł w obozie w styczniu 1945 roku, również zniknęła.

Policja prowadzi dochodzenie w sprawie tych incydentów, lecz motywy przestępstw pozostają niejasne. Śledczy nie wykluczają jednak, że sprawcy byli „kolekcjonerami trofeów”. Patrząc na to z perspektywy Bawarskiej Fundacji Miejsc Pamięci, kradzieże te są przypadkami odosobnionymi. Odkąd brama obozowa z napisem „Arbeit macht frei” została skradziona w Dachau w 2014 roku, nie odnotowano więcej takich incydentów aż do teraz.

Obóz koncentracyjny Dachau był jednym z pierwszych dużych, stałych nazistowskich obozów koncentracyjnych. Przez lata 1933-1945 więziono tam ponad 200 tysięcy osób, z których 41 500 zginęło. Podobnie brutalne warunki panowały w obozie Flossenbuerg, gdzie zginęło około 30 tysięcy spośród 100 tysięcy więźniów przetrzymywanych tam i w podobozach.

Zaginięcia związane z miejscami pamięci historycznej są nie tylko kradzieżą materialnych przedmiotów, ale także uszkodzeniem dziedzictwa i pamięci ofiar nazizmu. Władze niemieckie podjęły działania w celu zapobiegania takim incydentom w przyszłości oraz zachowania integralności tych ważnych miejsc pamięci dla przyszłych pokoleń.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *