
Nieobecność papieża Franciszka na Drodze Krzyżowej w Koloseum – zobacz wideo – 【2022】.
W czasie Liturgii Słowa podczas Światowych Dni Młodzieży przypomniano opis Męki Pańskiej według Ewangelii św. Łukasza. Tradycyjną homilię podczas tego nabożeństwa wygłosił kardynał Pietro Parolin, sekretarz stanu Watykanu. – W dawnych czasach często mówiono o potędze Kościoła Bożego. Rozważano historyczne wydarzenia i korzenie tej potęgi – powiedział. – Ale jakiego rodzaju potęgą miano na myśli? Dziś doceniamy, jak bardzo ta potęga była odmienna od potęgi Jezusa. Ale nie oceniajmy przeszłości. Zawsze istnieje ryzyko, że będziemy niesprawiedliwi, osądzając przeszłość z perspektywy teraźniejszości – podkreślił włoski kardynał. Zwrócił uwagę na zaproszenie Jezusa skierowane do świata z krzyża: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy jesteście zmęczeni i obciążeni, a ja was pokrzepię”. To zaproszenie kierowane jest do wszystkich, bez względu na miejsce czy czas.
Kardynał Parolin zachęcił do przyjęcia tego zaproszenia, podkreślając, że nikt nie jest wykluczony, że Jezus jest otwarty dla wszystkich. Przypomniał, że w obliczu cierpienia i trudności, Jezus jest zawsze gotowy przyjąć każdego, kto zwraca się do Niego z pokorą.
Następnie odbyła się Droga Krzyżowa w rzymskim Koloseum. Mimo zapowiedzi, papież Franciszek nie przewodniczył temu nabożeństwu ze względu na problemy z głosem. Papież jest za to autorem rozważań przy 14 stacjach, które były odczytywane w trakcie nabożeństwa. W swoim wprowadzeniu papież napisał: „Obudź nas, Panie, wyrwij nas z letargu naszych serc, bo także dzisiaj, szczególnie dzisiaj, potrzebujesz naszej modlitwy”.
Franciszek poświęcił rozważania ofiarom wojen, kobietom doświadczającym przemocy, starszym osobom pozostawionym samym sobie, nienarodzonym dzieciom i prześladowanym chrześcijanom. Zachęcił do refleksji nad własnym sercem i reakcją na cierpienie innych. Papież mówił o potrzebie współczucia i miłosierdzia w obliczu dzisiejszych tragicznych zdarzeń na świecie.
Podczas Via Crucis krzyż nieśli między innymi zakonnice, pustelnik, rodzina, osoby niepełnosprawne, migranci, katecheci, proboszczowie, młodzież i przedstawiciele Caritas. Wokół Koloseum zgromadziły się tysiące ludzi, świadomych potrzeby modlitwy i solidarności z cierpiącymi na całym świecie.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.