Nieruchomości

Niepokoi wzmożona aktywność na działkach – złodzieje czują się jak ryby w wodzie

Wiosenna praca w ogrodach to czas, kiedy działkowcy zaczynają przygotowania do sezonu. Niestety, zwiększone zapotrzebowanie na elektronarzędzia i inne wartościowe przedmioty sprawia, że włamania i kradzieże stają się coraz większym problemem na działkach. W słabo zabezpieczonych altankach pozostawiane są radioodbiorniki, grille, kuchenki, butle gazowe, a nawet droższy sprzęt ogrodniczy, takie jak kosiarki, piły i agregaty.

Zbigniew Maj, prezes ROD Prochownia w Kielcach, informuje o dwóch włamaniach, które miały miejsce na terenie działek. Wiele osób nie zdążyło odpowiednio zabezpieczyć swojego mienia przed okresem zimowym, co stało się łatwym celem dla złodziei.

Oprócz samego sprzętu ogrodniczego, złodzieje nie zawahają się ukraść także wyposażenia altanek, kwiatów czy innych drobnych przedmiotów. Agnieszka Wesocka z ROD Prochownia w Kielcach zauważa, że nawet siatki ogrodzeniowe nie stanowią dla nich przeszkody, a skradzione kwiaty można potem znaleźć na lokalnych rynkach.

Aby ograniczyć ryzyko kradzieży na działkach, warto zainwestować w monitoring, szyfrowane kłódki, solidne kraty czy też współpracować z sąsiadami. Wzajemne obserwowanie swoich działek, podzielone dyżury czy wzajemna pomoc mogą znacząco poprawić bezpieczeństwo na terenie działek.

Policja zaleca również odpowiednie zabezpieczenie wartościowych przedmiotów, takich jak sprzęt ogrodniczy czy elektroniczny. Warto także oznaczyć przedmioty w sposób trwały i widoczny, zachować dokumentację fotograficzną oraz przechowywać dokumenty gwarancyjne z numerami fabrycznymi. Altanki i domki na działkach należy traktować jak własne mieszkanie i odpowiednio je zabezpieczyć.

Podczas pobytu na działce należy być czujnym i zwracać uwagę na podejrzane osoby kręcące się w okolicy. Warto także nie pozostawiać wartościowych przedmiotów na widoku z zewnątrz altanek. Współpraca z sąsiadami oraz monitorowanie podejrzanych sytuacji może znacznie poprawić bezpieczeństwo na terenie działek.

W razie podejrzeń lub niebezpiecznych sytuacji należy niezwłocznie zgłosić je policji. Pomoc i wsparcie można także uzyskać od dzielnicowych, opiekujących się danym terenem. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to również narzędzie, które pomaga policji w monitorowaniu i analizowaniu zagrożeń na terenie działek.

Wniosek jest jeden – odpowiednie zabezpieczenie mienia oraz współpraca z sąsiadami mogą znacząco przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa na działkach. Działkowcy powinni być świadomi ryzyka kradzieży i podejmować odpowiednie środki ostrożności, aby chronić swoje mienie przed złodziejami.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *