Nieruchomości

Niepokonany – Jak długo budujesz najwyższy niezamieszkany wieżowiec świata?

Budynek o 117 piętrach w Chinach, który miał być najwyższym w kraju, to projekt, który wywołuje wiele emocji i kontrowersji. Pomysł oparty na megakolumnach, które miały zabezpieczać konstrukcję przed silnymi wiatrami i trzęsieniami ziemi, długo budził zachwyt i podziw architektów i inżynierów. Atrium w kształcie diamentu na szczycie budynku, z basenem i tarasem widokowym, miał być prawdziwym arcydziełem. W planach było umieszczenie w wyższych piętrach biur i pięciogwiazdkowego hotelu, a w niższych częściach budynku apartamentów mieszkalnych.

Niestety, budowa budynek stanęła w 2015 roku z powodu kryzysu na chińskiej giełdzie, który dotknął finanse dewelopera Goldin Properties Holdings. Chociaż firma była założona przez jednego z najbogatszych biznesmenów w Hongkongu, Pana Sutonga, to jednak nie uniknęła trudności finansowych. Obecnie interesy firmy są w trakcie likwidacji, a budowa wieżowca stanęła w miejscu.

Jednak, ostatnie doniesienia wskazują na to, że budowa wieżowca zostanie wznowiona. Lokalne władze wydały nowe pozwolenie na budowę, a odpowiedzialną za realizację jest spółka BGI Engineering Consultants. Mimo próśb o szczegóły, firma nie udzieliła informacji na temat dalszego przebiegu prac.

Zainteresowanie inwestorów i mediów budzi fakt, że wiele opuszczonych budynków w Chinach, zaburzających panoramiczny widok miast, stało się symbolem problemów na rynku nieruchomości. W związku z tym w 2020 roku wprowadzono zakaz budowy nowych wieżowców o wysokości ponad 500 metrów, aby ochronić rynek przed spekulacyjnym finansowaniem.

Decyzje władz mają na celu uporządkowanie rynku nieruchomości i zapobieżenie niekontrolowanemu rozwojowi budownictwa. Wieżowiec w Tiencinie nie jest jedynym, który wraca do życia – również konsorcjum Greenland Group ogłosiło wznowienie prac nad budową drapacza chmur w Chengdu.

Wreszcie, eksperci zwracają uwagę, że rząd chiński podejmuje wysiłki, aby naprawić sytuację na rynku nieruchomości. Już teraz widać pozytywne zmiany, które mają zrównoważyć inwestycje i zapewnić zrównoważony rozwój miast. Fei Chen, wykładowczyni architektury i urbanistyki, podkreśla, że dbałość o miasta i środowisko naturalne powinna być priorytetem dla lokalnych władz i developerów.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *