
Nieprawidłowości przy zakupie generatorów dla Ukrainy w okresie rządów PiS: nadużycia i zaniżanie cen.
Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) poinformował o zakończeniu dochodzenia w sprawie zakupu i dostaw generatorów prądu do obszarów na Ukrainie. W trakcie śledztwa ujawniono liczne nieprawidłowości, które doprowadziły do zatrzymania co najmniej trzech osób. OLAF zalecił odzyskanie ponad 91 mln euro, które zostały nieprawidłowo wydane na ten projekt.
Dyrektor generalny OLAF-u podkreślił, że wsparcie dla Ukrainy jest bardzo ważne, dlatego ochrona środków UE jest niezwykle istotna. Zabezpieczanie interesów finansowych Unii Europejskiej to nie tylko kwestia pieniędzy podatników, ale także bezpieczeństwa tego regionu. Dzięki współpracy z polską prokuraturą i CBA udało się efektywnie zabezpieczyć interesy finansowe UE.
RARS, który zarządzał projektem zakupu generatorów, odmówił współpracy z OLAF-em po rozpoczęciu dochodzenia, mimo obowiązków wynikających z umowy o dotację UE. Dochodzenie ujawniło, że proces zamówień publicznych prowadzony przez RARS był nieprzejrzysty i naruszał zasady konkurencji oraz zarządzania finansami. Kontrakty były przyznawane w sposób niekonkurencyjny, co stwarzało ryzyko nieprawidłowego wykorzystania środków UE.
OLAF ustalił także, że RARS przyznawał wykonawcom nienależne korzyści, udzielając dużych zaliczek bez odpowiednich gwarancji. To naraziło fundusze UE na znaczne ryzyko finansowe. Oprócz 91 mln euro rekomendowanych do odzyskania, OLAF zabezpieczył dodatkowo 22 mln euro przed nieprawidłowym wydaniem.
Dochodzenie w RARS w sprawie zakupu generatorów dla Ukrainy zakończyło się w czerwcu 2024 roku. OLAF podkreśla, że ważne jest skuteczne monitorowanie i zarządzanie środkami UE, aby zapobiec nadużyciom i defraudacji.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.