
Niespodziewane wyniki sondażu: Trzecia Droga i Razem poza parlamentem
Największe poparcie w najnowszym sondażu CBOS zdobyła Koalicja Obywatelska, która cieszy się zaufaniem 33 proc. respondentów zadeklarowanych do udziału w wyborach. Choć notowania KO spadły o 1 punkt procentowy w porównaniu do marca, nadal utrzymują się na pierwszym miejscu. Z kolei poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości pozostaje stabilne na poziomie 26 proc., co sprawia, że partia ta plasuje się na drugim miejscu w rankingu.
Konfederacja Wolność i Niepodległość również utrzymuje swoją pozycję na podium, zajmując trzecie miejsce z poparciem na poziomie 16 proc. choć notowania spadły o 2 punkty procentowe w porównaniu do poprzedniego badania. Warto zauważyć, że Konfederacja rośnie w siłę i zyskuje coraz większe wsparcie społeczne.
Na czwartym miejscu znalazła się Lewica, z poparciem na poziomie 6 proc., co oznacza wzrost o 2 punkty procentowe w porównaniu do poprzedniego sondażu. Partia ta zdobywa coraz większe uznanie wśród wyborców, co może być dobrym prognostykiem na przyszłość.
Na piątej pozycji plasuje się Trzecia Droga, z poparciem na poziomie 5 proc. i wzrostem o 1 punkt procentowy w porównaniu do poprzedniego badania. Mimo że notowania tej partii nie wystarczyłby do przekroczenia progu wyborczego, warto zauważyć, że zyskuje ona coraz większe wsparcie społeczne.
Natomiast partia Razem znajduje się poniżej progu wyborczego, z poparciem na poziomie 4 proc. – jednakże jest to wzrost o 2 punkty procentowe w porównaniu do poprzedniego badania. Wydaje się, że sympatycy partii Adriana Zandberga wracają do poparcia swojej partii, co może być dobrą wiadomością dla ugrupowania.
Z kolei 2 proc. zdeklarowanych wyborców chciałoby poprzeć inne ugrupowanie niż te obecnie na liście. Interesującym zjawiskiem jest również fakt, że prawie połowa z nich wyraża chęć głosowania na Konfederację Korony Polskiej – partię Grzegorza Brauna.
Na koniec warto dodać, że 9 proc. respondentów zainteresowanych udziałem w wyborach nie podjęło jeszcze decyzji, na kogo oddałoby swój głos. Obecnie 89 proc. Polaków deklaruje chęć uczestnictwa w wyborach parlamentarnych, co oznacza wzrost o 3 punkty procentowe w porównaniu do poprzedniego badania. Jednocześnie 7 proc. dorosłych Polaków deklaruje z góry, że nie weźmie udziału w głosowaniu, co jest jednak taką samą liczbą jak w poprzednim sondażu.
Badanie CBOS zostało przeprowadzone w dniach 7-9 kwietnia 2025 roku na próbie dorosłych mieszkańców Polski (N=1000) metodą wywiadów telefonicznych oraz internetowych.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.