Niespotykane odkrycie w polskim lesie z XVIII wieku
Wydawać się może, że historie związane z odnalezieniem zabytków są zarezerwowane dla filmów przygodowych, ale takie wydarzenia mają miejsce również w rzeczywistości. Na przykład niedawno przypadek, który wydarzył się w niedzielę rano, zaraz po rozpoczęciu poszukiwań, przyniósł niezwykle ciekawe odkrycie. Prezes Stowarzyszenia Historyczno-Poszukiwawczego „Wolica” z Izbicy, Wojciech Werus, opowiedział o swoim przypadkowym znalezisku, które okazało się być prawdziwym skarbem historycznym.
Weruś i członkowie jego stowarzyszenia specjalizują się głównie w poszukiwaniach związanych z I wojną światową na terenie powiatu krasnostawskiego. Jednak tym razem trafili na coś zupełnie innego. „To był pierwszy, może drugi sygnał z wykrywacza metali. Przedmiot znajdował się 10-15 cm pod ziemią. Na początku nie wiedziałem, co znalazłem” – opowiadał Werus. Okazało się, że znalezisko to bulla, czyli dwustronny odcisk tłoka pieczętnego w kształcie medalionu, wykonany z ołowiu. Jest to zabytek datowany na okres pontyfikatu papieża Benedykta XIV, czyli na lata 1740-1758.
Kierownik chełmskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, Paweł Wira, potwierdził, że znalezisko jest bardzo interesujące i unikatowe. „Bulla jest okrągłym, dwustronnym odciskiem tłoka pieczętnego w kształcie medalionu, który pierwotnie był dołączony do pergaminowego dokumentu za pomocą sznurka. Wykonana została z ołowiu, ma średnicę ok. 3,8 cm, grubość ok. 0,5 cm i waży 62 gr. Na awersie widoczne są wizerunki świętych Piotra i Pawła oraz krzyż, na rewersie imię papieża Benedykta XIV” – wyjaśnił.
Obecnie bulla trafiła do urzędu konserwatorskiego wraz z informacją o miejscu znalezienia. Decyzją Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zostanie przekazana do zbiorów Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie i może w przyszłości trafić na ekspozycję. Odnalezienie takiego unikatowego zabytku to z pewnością wielkie wyróżnienie dla Werusa i jego stowarzyszenia, a jednocześnie niezwykła przygoda, która pozwala nam lepiej poznać historię i tajemnice przeszłości.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.