Kultura

Niespotykane odkrycie w polskim lesie z XVIII wieku

Wydawać się może, że historie związane z odnalezieniem zabytków są zarezerwowane dla filmów przygodowych, ale takie wydarzenia mają miejsce również w rzeczywistości. Na przykład niedawno przypadek, który wydarzył się w niedzielę rano, zaraz po rozpoczęciu poszukiwań, przyniósł niezwykle ciekawe odkrycie. Prezes Stowarzyszenia Historyczno-Poszukiwawczego „Wolica” z Izbicy, Wojciech Werus, opowiedział o swoim przypadkowym znalezisku, które okazało się być prawdziwym skarbem historycznym.

Weruś i członkowie jego stowarzyszenia specjalizują się głównie w poszukiwaniach związanych z I wojną światową na terenie powiatu krasnostawskiego. Jednak tym razem trafili na coś zupełnie innego. „To był pierwszy, może drugi sygnał z wykrywacza metali. Przedmiot znajdował się 10-15 cm pod ziemią. Na początku nie wiedziałem, co znalazłem” – opowiadał Werus. Okazało się, że znalezisko to bulla, czyli dwustronny odcisk tłoka pieczętnego w kształcie medalionu, wykonany z ołowiu. Jest to zabytek datowany na okres pontyfikatu papieża Benedykta XIV, czyli na lata 1740-1758.

Kierownik chełmskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, Paweł Wira, potwierdził, że znalezisko jest bardzo interesujące i unikatowe. „Bulla jest okrągłym, dwustronnym odciskiem tłoka pieczętnego w kształcie medalionu, który pierwotnie był dołączony do pergaminowego dokumentu za pomocą sznurka. Wykonana została z ołowiu, ma średnicę ok. 3,8 cm, grubość ok. 0,5 cm i waży 62 gr. Na awersie widoczne są wizerunki świętych Piotra i Pawła oraz krzyż, na rewersie imię papieża Benedykta XIV” – wyjaśnił.

Obecnie bulla trafiła do urzędu konserwatorskiego wraz z informacją o miejscu znalezienia. Decyzją Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zostanie przekazana do zbiorów Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie i może w przyszłości trafić na ekspozycję. Odnalezienie takiego unikatowego zabytku to z pewnością wielkie wyróżnienie dla Werusa i jego stowarzyszenia, a jednocześnie niezwykła przygoda, która pozwala nam lepiej poznać historię i tajemnice przeszłości.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *