Nikifor i inni artyści na najnowszej wystawie i aukcji: zobacz ich prace!
Malarstwo naiwne jest związane z wieloma wybitnymi artystami, ale zdecydowanie jednym z najbardziej rozpoznawalnych jest Nikifor Krynicki. Ten skromny i ubogi człowiek, który przez większość swojego życia mieszkał na pograniczu realnego świata i wyobraźni, stał się ikoną tego nurtu artystycznego.
Nikifor, właśc. Epifaniusz Drowniak, urodził się w 1895 roku w Krynicy-Zdrój i tam też zmarł w 1968 roku. Był Łemkiem, a jego nazwisko Krynicki zostało oficjalnie potwierdzone dopiero w 1963 roku. Przez wiele lat mieszkał w skromnych warunkach, tworząc swoje prace na ulicach, w parkach, na tarasach pensjonatów. Najbardziej lubił pracować na ławce przy deptaku w centrum uzdrowiska, które było dla niego swoistą pracownią.
Jednym z ulubionych tematów Nikifora były krajobrazy krynickie. Jego prace, często malowane akwarelą na niewielkich kartkach, emanowały delikatną kolorystyką i nastrojem nostalgii. Na wystawie można było podziwiać takie prace jak „Pejzaż z architekturą drewnianą”, „Krynicka willa”, czy też obrazy przedstawiające Matkę Boską i Jezusa.
Oprócz Nikifora, na wystawie można było zobaczyć prace innych artystów naiwnych, takich jak Maria Korsak czy Jan Płaskociński. Korsak malowała pogodne krajobrazy z dzieciństwa, pełne piękna przyrody – rzek, drzew i kwiatów. Jej prace emanowały radością i pochwałą natury. Płaskociński natomiast przedstawiał tajemnicze postacie, stylizowane zwierzęta i ogrody, odwołując się do wyobrażenia raju.
Nie mogło również zabraknąć współczesnego artysty Edwarda Dwurnika, którego prace także prezentowano na wystawie. Jego obraz „Mamuty z Fundacji Foksal” z roku 2014 stanowił interesujące zestawienie z dziełami malarstwa naiwnego.
W sumie na wystawie można było podziwiać 76 dzieł, które później znalazły się na aukcji w Salonie DESA Unicum. „Naiwni i współcześni. Źródła-relacje-konteksty” to niezwykła okazja do zapoznania się z różnorodnością sztuki naiwnej i jej współczesnych interpretacji. Aukcja odbyła się we wtorek 11 czerwca o godzinie 19:00.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.