
Niszczenie polskich flag na Westerplatte i kradzież z lokalnych sklepów – mężczyzna usłyszał zarzuty
W nocy z 1 na 2 kwietnia 2025 roku na terenie Westerplatte doszło do haniebnego aktu znieważenia symboli narodowych. Nieznany sprawca zerwał 11 polskich flag, które należały do Muzeum II Wojny Światowej, a następnie część z nich spalił. Ponadto, zniszczył elementy masztów, w tym linki i mechanizmy kołowrotowe. Szacuje się, że straty finansowe wynoszą około 10-15 tysięcy złotych. Muzeum II Wojny Światowej złożyło zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, co doprowadziło do podjęcia działań przez funkcjonariuszy z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.
W czwartek wieczorem udało się zatrzymać podejrzanego w sprawie, 40-letniego Pawła J., który nie miał stałego miejsca zamieszkania. Mężczyzna został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Sopocie, gdzie prokurator zarzucił mu popełnienie pięciu czynów, w tym publiczne znieważenie i zniszczenie flag państwowych poprzez podpalenie, uszkodzenie masztów, kradzieże z włamaniem oraz usiłowanie włamania do punktów gastronomicznych na Westerplatte.
Podejrzany przyznał się do zarzucanych mu czynów i wyjaśnił, że w momencie popełnienia przestępstw był nietrzeźwy. W związku z tym prokurator złożył wniosek o tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy, który został zaakceptowany przez sąd. Mężczyźnie grozi teraz do 10 lat pozbawienia wolności za swoje haniebne czyny.
Sprawa ta wstrząsnęła społecznością lokalną i narodową, wywołując ogromne oburzenie wobec aktu wandalizmu i braku szacunku dla symboli narodowych. Organizacje społeczne oraz localne władze wyraziły stanowczy sprzeciw wobec tego typu działań i apelują o surowe kary dla sprawcy. Takie akty nie tylko szkodzą materialnie, ale przede wszystkim naruszają godność i pamięć o bohaterach i ofiarach II wojny światowej, które powinny być szanowane i chronione.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.