Polityka

Norwegowie coraz bardziej niepokojeni zagrożeniem ze strony Rosji

Nowy raport OsloMet przedstawia rosnącą nieufność Norwegów wobec Rosji i Rosjan po dwóch latach pełnowymiarowej agresji na Ukrainę. Badania przeprowadzone po rozpoczęciu konfliktu w 2022 roku oraz te z ostatniego okresu wyraźnie pokazują, że opinia społeczeństwa norweskiego zmieniła się w kwestii relacji z Federacją Rosyjską.

W porównaniu do wyników sprzed dwóch lat, obecnie coraz więcej Norwegów wyraża swoją nieufność wobec Rosjan. O ile wcześniej dwie trzecie ankietowanych nie podejrzewało ich o złe intencje, teraz 58 proc. badanych ma takie obawy. Ponadto, wzrasta sprzeciw wobec udzielania azylu rosyjskim uchodźcom przed mobilizacją, z 23 proc. do 31 proc. Wśród respondentów zauważalny jest również wzrost przekonania, że Rosjanie zbiorowo odpowiadają za agresję na Ukrainę, z 39 proc. do 48 proc.

Mimo tego, że 92 proc. norweskich ankietowanych uważa, że nie było żadnych uzasadnionych powodów do ataku Rosji na Ukrainę, ich podejście do warunków zawarcia pokoju między oboma krajami się zmienia. W 2022 roku niemal trzy czwarte respondentów kategorycznie sprzeciwiało się oddaniu okupowanych terytoriów Moskwie, obecnie taki sprzeciw wyraziło już tylko 60 proc.

Badani uważają, że wsparcie dla Ukrainy powinno być kontynuowane, przy czym większość z nich popiera wysyłanie dodatkowej pomocy milita…zy. Ponadto, 82 proc. respondentów jest niepokojonych możliwością ataków terrorystycznych ze strony Rosji w Norwegii, a tyle samo uważa, że napaść na Ukrainę zniszczyła relacje między Rosją a Norwegią na długie lata.

Największy spadek zaufania i wzrost lęku odnotowano w regionie Finnmark, który graniczy z Rosją i gdzie relacje z Federacją Rosyjską były znacznie głębsze niż na południu kraju. Mieszkańcy tamtejszej okolicy wyrazili żal, rozczarowanie oraz uczucie zdrady ze strony Rosji.

OsloMet to prestiżowy uniwersytet w stolicy Norwegii, gdzie kształci się ponad 22 tysiące studentów rocznie. Badanie postaw Norwegów wobec Rosji przeprowadzone zostało w ramach projektu RE:Barents pod kierunkiem Marthe Handa Myhre i Aadne Aaslanda z Instytutu Badań Społecznych. Wnioski z raportu rzucają nowe światło na stosunki międzynarodowe Norwegii i Federacji Rosyjskiej, oraz potwierdzają rosnącą nieufność społeczeństwa wobec Rosjan.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *