Norwegowie obawiają się potencjalnych ataków ze strony Rosji
W niedawno opublikowanym raporcie OsloMet przedstawił wyniki badań dotyczące postaw Norwegów wobec Rosji i Rosjan po pełnowymiarowej agresji Moskwy przeciwko Ukrainie w 2022 roku. Porównując wyniki z badania sprzed dwóch lat, zauważono wyraźny wzrost nieufności wobec Rosjan. W 2020 roku dwie trzecie ankietowanych nie podejrzewało Rosjan o złe intencje, natomiast obecnie opinię tę podziela jedynie 58 proc. respondentów.
Liczba Norwegów sprzeciwiających się udzielaniu azylu rosyjskim poborowym, którzy uciekają za granicę przed mobilizacją, również wzrosła z 23 proc. do 31 proc. w ciągu dwóch lat. Ponadto, coraz więcej respondentów uważa, że Rosjanie zbiorowo odpowiadają za napaść na Ukrainę – odsetek ten zwiększył się z 39 proc. do 48 proc.
Mimo że 92 proc. ankietowanych uważa, że Rosja nie miała żadnych uzasadnionych powodów do agresji na Ukrainę, zmienia się ich podejście do warunków, na których Ukraińcy mieliby zawrzeć pokój – w 2022 roku prawie trzy czwarte respondentów kategorycznie sprzeciwiało się oddaniu Moskwie okupowanych terenów, obecnie taki sprzeciw wyraziło 60 proc.
Zdaniem badanych wsparcie Ukrainy przez Norwegię powinno być kontynuowane, przy czym 84 proc. respondentów popiera wysłanie większej ilości broni, podczas gdy 13 proc. jest przeciwnych dalszej pomocy.
82 proc. badanych wyraziło zaniepokojenie możliwością aktów terroru ze strony Rosji w Norwegii. Taka sama liczba respondentów uważa, że napaść Rosjan na Ukrainę zniszczyła relacje między obywatelami Norwegii i Rosji na wiele pokoleń.
Największy spadek zaufania i wzrost lęku odnotowano w regionie Finnmark, który bezpośrednio graniczy z Federacją Rosyjską. Mieszkańcy tego regionu opowiedzieli się za żalem, rozczarowaniem i nawet poczuciem zdrady ze strony Rosjan.
OsloMet przeprowadził badania w ramach projektu RE:Barents pod kierunkiem Marthe Handa Myhre i Aadne Aaslanda. Uniwersytet ten, będący jednym z dwóch w stolicy Norwegii, liczy ponad 22 tys. studentów. Badanie postaw Norwegów wobec Rosji i Rosjan dostarczyło cennych informacji na temat zmieniającej się sytuacji politycznej i społecznej w regionie.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.