
Nowa ekipa rządu na Węgrzech? „Przywrócimy miliardy po wygranej”
– Węgry znów staną się stabilnym sojusznikiem w NATO, przywracając dumę i zaufanie we wspólnotach międzynarodowych – ogłosił lider opozycji, Magyar, po przedstawieniu wyników ogólnokrajowego sondażu „Głos Narodu”. Po tygodniu zbierania opinii obywateli, ugrupowanie postanowiło opracować program na nadchodzące wybory parlamentarne w 2026 roku.
Według lidera opozycji, samo uwolnienie unijnych funduszy mogłoby pobudzić gospodarkę i przynieść dodatkowe środki na rzecz budżetu. „Przewidywalna polityka gospodarcza jest kluczowa, by ograniczyć koszty finansowania długu i zapewnić stabilność ekonomiczną kraju” – podkreślił Magyar.
Wspomniana przez agencję Reutera konflikt pomiędzy premierem Orbánem a UE odbił się szerokim echem w kraju. Wstrzymanie wypłat unijnych środków dla Węgier jest jednym z wielu aspektów sporu między strukturami UE a rządem Orbanem.
Według szacunków, w tym roku gospodarka węgierska ma się rozwijać o około 2,5 proc., z kolei agencja ratingowa S&P prognozuje wzrost PKB Węgier o 1,5 proc. w 2025 roku. Niemniej firma zmieniła perspektywę ratingu kredytowego Węgier na negatywną, ze względu na rosnące ryzyko destabilizacji fiskalnej, wynikającej m.in. z nadmiernej ekspansji budżetowej przed planowanymi wyborami w 2026 roku.
Podczas wiecu w niedzielę, lider opozycji zadeklarował zorganizowanie referendum w sprawie ewentualnego członkostwa Ukrainy w UE. Magyar argumentuje, że społeczeństwo węgierskie jest podzielone w tej kwestii i chce poddać ją pod głosowanie obywatelskie. Według niego, członkostwo Ukrainy w UE mogłoby zaszkodzić węgierskim rolnikom i gospodarce jako całości. Sondaże wskazują, że ugrupowanie Magyara zdobywa większe poparcie niż Fidesz Orbana.
Netanjahu i Orban kontynuują bliską współpracę z prezydentem Trumpem. Wspólnie dzwonią do niego, aby omówić najważniejsze kwestie międzynarodowe i propagować swoje wspólne cele.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.