
Nowa granica między Włochami a Szwajcarią: zmiany wywołane topniejącymi lodowc ami.
Granice między państwami często uważane są za niezmienne i stałe, jednak w niektórych przypadkach konieczne staje się ich dostosowanie do zmieniającej się rzeczywistości. Tak właśnie stało się w przypadku granicy między Szwajcarią i Włochami, które postanowiły zmienić swoje ustalenia w okolicach góry Matterhorn, jednego z najbardziej ikonicznych szczytów w Alpach.
Zmiana granicy została uzgodniona już w 2023 roku, a szwajcarski rząd oficjalnie zatwierdził korektę w piątek (27.09). Obecnie trwa proces legislacyjny we Włoszech, który również musi zaakceptować nowe ustalenia. Głównym powodem decyzji o zmianie granicy była ewolucja naturalnych elementów, takich jak lodowce i pola śnieżne, które z biegiem czasu przekształcają topografię i definiują nowe granice państwowe.
Lodowce w Szwajcarii topnieją w zastraszającym tempie, co ma znaczący wpływ na krajobraz i środowisko naturalne. W ubiegłym roku lodowce straciły aż 4 procent swojej objętości, a trend ten utrzymuje się również w kolejnych latach. Światowa sieć monitorowania lodowców GLAMOS regularnie raportuje, że niektóre lodowce dosłownie się rozpadają, a mniejsze z nich znikają z mapy.
Naukowcy alarmują, że pomimo podejmowanych działań klimatycznych, do 2100 roku nawet połowa lodowców na Ziemi może zniknąć. To nie tylko problem ekologiczny, ale także społeczny, ponieważ zalanie topnieniem lodowców ma wpływ na gospodarkę, turystykę oraz dostęp do wody pitnej.
Zmiana granicy między Szwajcarią a Włochami w okolicach góry Matterhorn jest jednym z wielu przykładów, jak zmiany klimatu wpływają na nasze życie i wymagają od nas adaptacji i nowych rozwiązań. Trzeba podjąć konkretne działania, aby ograniczyć emisje gazów cieplarnianych i przeciwdziałać dalszemu topnieniu lodowców, które są barometrem zmian klimatycznych na naszej planecie.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.