Nowa interwencja po ataku niedźwiedzia w Rumunii: Ofiara hospitalizowana.
Do tragicznego zdarzenia doszło w malowniczej miejscowości Rucar, położonej około 150 kilometrów na północ od stolicy Rumunii, Bukaresztu. 19-letnia turystka zginęła w wyniku ataku niedźwiedzia brunatnego w rejonie Karpat. Kobieta została zaatakowana przez zwierzę, gdy wraz z partnerem wędrowała po szlaku Jepii Mici. Niestety, pomimo szybkiej interwencji ratowników, jej życie nie udało się uratować. Niedźwiedź, który zaatakował parę, został zastrzelony przez ratowników, którzy zabezpieczyli miejsce zdarzenia.
W ciągu ostatnich dwóch dekad niedźwiedzie brunatne stały się coraz bardziej agresywne i stanowią coraz większe zagrożenie dla ludzi oraz zwierząt hodowlanych. Ministerstwo środowiska Rumunii podaje, że w ciągu ostatnich 20 lat, niedźwiedzie zabiły 26 osób i spowodowały obrażenia u 274 innych. Populacja tych drapieżnych ssaków, która obecnie wynosi około 8 tysięcy osobników na terenie rumuńskich Karpat, pojawia się coraz częściej w siedliskach ludzkich, poszukując pożywienia.
W odpowiedzi na rosnące problemy związane z agresywnością niedźwiedzi, parlament Rumunii podjął decyzję o zwiększeniu rocznej kwoty odstrzału tych zwierząt do blisko 500 osobników rocznie. Zaznaczono jednak, że jest to ostateczne rozwiązanie, stosowane wyłącznie w regionach najbardziej zagrożonych. Ustawa ma na celu zmniejszenie populacji niedźwiedzi, które stanowią zagrożenie dla mieszkańców i turystów.
Eksperci zaznaczają, że Rumunia ma drugą co do wielkości populację niedźwiedzi brunatnych w Europie, po Rosji. Zwierzęta te są kluczowym elementem ekosystemu Karpat, jednak ich nadmiar może prowadzić do konfliktów z ludźmi. Zwiększenie kontroli nad populacją niedźwiedzi jest kluczowym krokiem w zapewnieniu bezpieczeństwa zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt.
Warto podkreślić, że decyzja parlamentu Rumunii wzbudziła kontrowersje w społeczeństwie i wśród organizacji ochrony zwierząt. Niektórzy eksperci podkreślają konieczność bardziej humanitarnych metod zarządzania populacją niedźwiedzi, takich jak programy oświecenia społecznego czy lepszego monitorowania zachowań zwierząt. W obliczu rosnącego konfliktu między ludźmi a niedźwiedziami, ważne jest znalezienie równowagi, która pozwoli na współistnienie obu tych gatunków w harmonii.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.