Zdrowie

Nowa metoda leczenia raka wątroby daje nadzieję chorym. Polscy naukowcy opracowują nową terapię.

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Warszawskiego, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego pracują nad innowacyjnym projektem mającym na celu opracowanie terapii z wykorzystaniem mRNA kodującego białka prowadzącego do śmierci komórek raka wątrobowokomórkowego. Ich prace opierają się na zaawansowanych narzędziach biologii syntetycznej, w tym ryboprzełączniku, który ma zapewnić większą selektywność terapii.

Głównym celem projektu jest stworzenie skutecznej terapii, która pozwoli na niszczenie guzów wątroby za pomocą aktywacji układu odpornościowego. Dzięki zastosowaniu personalizowanych rozwiązań, opartych na danych z biopsji guzów i normalnych komórek pacjentów, naukowcy będą mogli opracować zindywidualizowane sekwencje ryboprzełączników, dostosowanych do mutacji nowotworowych konkretnych pacjentów.

Bardzo ważnym elementem projektu jest także działanie edukacyjne, które ma na celu popularyzację biologii syntetycznej i zachęcenie młodych ludzi do zainteresowania się nauką. Planowane jest także reprezentowanie Polski na międzynarodowym konkursie biologii syntetycznej iGEM, co stanowi ogromną szansę na promocję osiągnięć naukowych zespołu projektowego HEPASWITCH.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, rak wątroby HCC jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych nowotworów na świecie, zajmując piąte miejsce pod względem zapadalności. Prace nad innowacyjnymi terapiami, takimi jak ta opracowywana przez polskich naukowców, są kluczowe dla poprawy jakości życia pacjentów i zwiększenia szans na zwalczenie tej groźnej choroby.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *