
Nowa przewodnicząca MKOl otwarta na powrót Rosji na Zimowe Igrzyska w Mediolanie.
Po agresji Rosji na Ukrainę w 2022 roku, Międzynarodowy Komitet Olimpijski podjął decyzję o wykluczeniu rosyjskich sportowców z międzynarodowych turniejów w różnych dyscyplinach sportowych. Zgodnie z zaleceniami MKOl, zawody międzynarodowe nie mogą również odbywać się na terytorium Federacji Rosyjskiej.
Podczas ubiegłorocznych igrzysk olimpijskich w Paryżu, Rosjanie mogli startować wyłącznie jako sportowcy neutralni, bez flag, emblematów i hymnów. Mimo to, tylko 15 rosyjskim sportowcom (oraz 17 Białorusinom) pozwolono tym razem na udział w zawodach. W stolicy Francji zdobyli oni jeden srebrny medal w deblu kobiet w tenisie ziemnym.
Kwestia powrotu Rosji na Zimowe Igrzyska w Mediolanie pozostaje otwarta. Przewodnicząca MKOl Kirsty Coventry wskazała, że decyzje odnośnie udziału Rosji w przyszłych igrzyskach olimpijskich będą podejmowane przez grupę roboczą. Coventry podkreśliła, że jest przeciwna wykluczaniu krajów, ale uważa, że każdą sytuację należy rozpatrywać indywidualnie.
Wojny i konflikty zbrojne występują nie tylko w Europie, ale także w innych regionach świata, w tym w Afryce. W kontekście tego, Coventry zwraca uwagę na konieczność zapewnienia sportowcom bezpieczeństwa podczas igrzysk olimpijskich, a także wsparcia i ochrony. Przewodnicząca MKOl podkreśla, że należy znaleźć równowagę między zapewnieniem reprezentacji wszystkich sportowców, a zachowaniem bezpieczeństwa.
W czwartek Kirsty Coventry została wybrana na nową przewodniczącą Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, stając się pierwszą kobietą na tym stanowisku w 130-letniej historii MKOl i pierwszą z Afryki. Coventry, multimedalistka olimpijska w pływaniu i minister sportu Zimbabwe, przejmie obowiązki po Thomasie Bachu, który pełnił funkcję przewodniczącego od 2013 roku. Jej wybór został poprzedzony jedną rundą głosowania.
W obliczu konfliktów i trudnych decyzji związanych z udziałem sportowców w igrzyskach olimpijskich, Coventry zapowiada, że będzie dążyć do zapewnienia równych szans i wsparcia dla wszystkich uczestników. Jej nominacja do funkcji przewodniczącej MKOl stanowi historyczny krok w kierunku równości i inkluzji w organizacji sportowej o zasięgu globalnym.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.