Nowa ustawa o kontroli operacyjnej służb. Prokuratorzy będą lepiej poinformowani.
Siemoniak na platformie X ocenił, że decyzja premiera podnosi poziom ochrony praw i wolności obywatelskich. „Prokuratorzy i sędziowie będą teraz dokładnie zaznajomieni z narzędziami i zakresem kontroli operacyjnej prowadzonej przez służby specjalne” – podkreślił.
Szef MSWiA i minister koordynator służb specjalnych podał, że z rozporządzeń wynika, iż wniosek o kontrolę operacyjną będzie musiał być znacznie bardziej szczegółowy niż dotychczas. „To wynik zaleceń kontroli NIK, orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego z 2014 roku, prac komisji ds. Pegasusa oraz opinii sędziów. Sądy zostają zobowiązane do uzasadniania decyzji zarządzającej kontrolę, a nie tylko odmowę, jak miało to miejsce do tej pory” – napisał na platformie X.
Nowe rozporządzenia przewidują większą transparentność w składanych przez szefów służb wnioskach o kontrolę operacyjną. Nakładają obowiązek uzasadniania przez sąd zarówno decyzji odmownej, jak i zezwalającej na kontrolę. Szefowie służb mają przedstawiać szczegółowy plan kontroli, wskazując rodzaj narzędzia, jego funkcjonalność oraz zakres danych, które planują uzyskać w ramach kontroli operacyjnej.
Dotychczas w wnioskach były zaznaczane jedynie rodzaje kontroli operacyjnej – np. przechwytywanie korespondencji elektronicznej, nagrywanie rozmów telefonicznych czy monitorowanie komunikacji internetowej. Nowe przepisy mają zapewnić, że decyzje sądów będą oparte na bardziej szczegółowych informacjach, co umożliwi ocenę zasadności kontroli operacyjnej.
Zmiany w formularzach mają ponadto sprawić, że każda decyzja wydana przez sąd musi być uzasadniona, a nie tylko decyzje odmowne, jak jest obecnie. Projektodawcy zakładają, że nowe rozporządzenia wejdą w życie 14 dni po ich ogłoszeniu.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.