
Nowe ekshumacje na Wołyniu: Ukraina potwierdza gotowość
24 kwietnia rozpoczną się ekshumacje polskich ofiar w Puźnikach w obwodzie tarnopolskim na zachodzie Ukrainy. Wiceminister kultury Ukrainy Andrij Nadżos podczas spotkania z grupą dziennikarzy z Polski w Kijowie wyraził gotowość do rozpatrzenia kolejnych wniosków dotyczących przeprowadzenia ekshumacji. Podkreślił, że istotne jest, aby procesy ekshumacyjne były wzajemne i budowały atmosferę wspólnego zaufania pomiędzy Polską i Ukrainą.
Nadżos zaznaczył, że obie strony są w trakcie ustalania konkretnych miejsc, gdzie mogłyby zostać przeprowadzone kolejne ekshumacje. W kontekście wydarzeń na Wołyniu w czasie II wojny światowej, wiceminister kultury Ukrainy podkreślił, że próbuje się unikać nadmiernego wykorzystywania tego tematu przez rosyjską propagandę. Wyraził również świadomość znaczenia dziejów II wojny światowej dla społeczeństwa polskiego.
W odpowiedzi na pytanie o możliwość nazwania zbrodni na Wołyniu „ludobójstwem” czy „zbrodnią”, Nadżos podkreślił konieczność oparcia takich sformułowań na solidnej bazie dowodowej. Wyraził nadzieję, że przeprowadzone badania pozwolą na rzetelne określenie skali wydarzeń na Wołyniu.
Wiceminister zwrócił uwagę na fakt, że pozwolenie na ekshumację w Puźnikach zostało wydane pomimo trwającej wojny, co ma odebrać propagandzie rosyjskiej możliwość manipulowania tym obszarem. Podkreślił również konieczność uczczenia pamięci wszystkich ofiar II wojny światowej, zarówno polskich, jak i ukraińskich.
Decyzja o zniesieniu moratorium na ekshumacje polskich ofiar zbrodni wołyńskiej została ogłoszona pod koniec listopada 2024 roku podczas konferencji prasowej ministrów spraw zagranicznych Polski i Ukrainy. Strona ukraińska zadeklarowała wówczas swoją gotowość do pozytywnego rozpatrywania wniosków dotyczących ekshumacji.
Spór między Polską i Ukrainą dotyczący interpretacji historii organizacji OUN i UPA nadal pozostaje nierozstrzygnięty. O ile dla Polaków jest to zbrodnia ludobójstwa, o tyle dla Ukraińców jest to efekt symetrycznego konfliktu zbrojnego. Mimo tych różnic, obie strony starają się wspólnie upamiętniać ofiary II wojny światowej i budować wspólne zaufanie.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.