Nieruchomości

Nowe obowiązki przy budowie domów zostały wprowadzone, ale wielu je przegapiło

Dyrektywa EPBD, czyli Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1275 z dnia 24 kwietnia 2024 roku w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, to ważny akt prawny Unii Europejskiej, który wzbudził dość duże zainteresowanie dopiero na późnym etapie procesu legislacyjnego. Obecnie można zauważyć, że coraz częściej jest on komentowany, jednak głównie w kontekście celu unijnego dotyczącego bezemisyjności niemal wszystkich budynków do 2050 roku. Niemniej jednak, w obszernej dyrektywie budynkowej, liczącej prawie 70 stron, znajdują się również inne istotne aspekty, o których krajowe media rzadziej informują.

Jednym z takich zagadnień jest wprowadzenie obliczania emisji dwutlenku węgla w cyklu życia nowego budynku. Portal RynekPierwotny.pl wyjaśnia, jak ma działać ten mechanizm. Zgodnie z unijnym prawem, wprowadzono „węglowy” wskaźnik GWP, który określa współczynnik globalnego ocieplenia w cyklu życia budynku. Jest to wskaźnik ilościowo określający wkład budynku w emisje prowadzące do zmiany klimatu, uwzględniający emisje związane zarówno z produkcją i zastosowaniem materiałów budowlanych, jak i bezpośrednie oraz pośrednie emisje CO2 w czasie użytkowania budynku.

Intencją ustawodawcy unijnego jest zatem promowanie budowy gospodarki opartej na obiegu zamkniętym, charakteryzującej się ograniczonym zużyciem surowców, redukcją produkcji odpadów i ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych. W związku z tym, wprowadzenie wskaźnika GWP w cyklu życia budynku ma przyczynić się do osiągnięcia tego celu.

Co istotne, obowiązek obliczania i ujawniania wskaźnika GWP w świadectwach charakterystyki energetycznej budynków będzie stopniowo się rozszerzał. Od 1 stycznia 2028 roku dotyczyć będzie wszystkich nowych budynków o powierzchni większej niż 1 000 mkw, a od 1 stycznia 2030 roku obejmie pozostałe nowe budynki. Warto zwrócić uwagę, że Polska będzie musiała zadecydować, czy obowiązek ten będzie dotyczył również budynków z wcześniejszym wnioskiem o pozwolenie na budowę.

Dyrektywa EPBD przewiduje również, że do końca 2026 roku państwa członkowskie UE muszą przygotować plan wprowadzenia i obniżania limitów wskaźnika GWP dla nowych budynków, zgodnie z unijnymi celami neutralności klimatycznej do 2050 roku. Oznacza to, że przyszłe budynki będą musiały spełniać coraz bardziej restrykcyjne wymagania emisyjne, co będzie uwzględnione w świadectwach charakterystyki energetycznej.

W rezultacie, nabywcy nowych domów i mieszkań będą mieć możliwość poznania poziomu emisji z nimi związanej, co stanowi istotny element informacyjny. Wskaźnik GWP będzie wyrażany w kilogramach ekwiwalentu CO2 na 1 mkw powierzchni użytkowej, obliczany dla referencyjnego okresu 50 lat. W ten sposób, wprowadzenie limitów emisji CO2 dla nowych budynków stanie się ważnym elementem projektowania infrastruktury budowlanej zgodnie z unijnymi wytycznymi.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *