
Nowe odkrycia archeologiczne odkrywają tajemnice grodu Kopernika
Badania archeologiczne przeprowadzone przez archeologów na obszarze ponad 3 tysięcy metrów kwadratowych w Toruniu przyniosły fascynujące odkrycia związane z historią miasta. Najstarsze znaleziska datowane są na przełom XIII i XIV wieku i obejmują srebrny sygnet oraz plomby, które świadczą o intensywnych kontaktach handlowych Torunia z innymi miastami należącymi do Hanzy. To niezwykłe znaleziska, które pozwalają nam spojrzeć na bogatą historię życia i działalności mieszkańców tego średniowiecznego grodu.
Podczas prac archeologicznych związanych z budową Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage oraz przebudową ciepłociągu, archeolodzy odkryli ponad sto tysięcy artefaktów, reprezentujących różne epoki historyczne. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się warsztaty rzemieślnicze, gdzie produkowano m.in. kościane grzebienie do wyczesywania wszy. To niezwykłe znalezisko, będące świadectwem codziennego życia i obyczajów ówczesnych mieszkańców Torunia.
Nie mniej fascynujące są również odkrycia związane z tkaninami i obuwiem znalezionymi na terenie Jordanków. Znaleziono kilkanaście wełnianych pończoch oraz XVII-wieczne obuwie męskie na obcasach, co świadczy o różnorodności i różnorodności strojów noszonych przez mieszkańców miasta. Odkrycia te potwierdzają tezę o wielokulturowości i zróżnicowaniu kulturowym Torunia.
W trakcie badań odkryto również pozostałości po obozie jenieckim z okresu II wojny światowej oraz relikty dwóch średniowiecznych karczm, co dodatkowo wzbogaca naszą wiedzę na temat przeszłości miasta. Odnalezienie pozostałości po cmentarzu pozwoli na przeprowadzenie badań antropologicznych, które pozwolą nam lepiej poznać życie i zwyczaje mieszkańców Torunia z przeszłości.
Odkrycia archeologiczne w Toruniu są niezwykle cenne i przynoszą nowe spojrzenie na historię tego miasta. Dzięki nim możemy lepiej zrozumieć życie i działalność mieszkańców grodu przez wieki. To niezwykłe świadectwo wielowiekowej historii i kultury Torunia.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.