
Nowe odkrycia archeologiczne odsłaniają tajemnice grodu Kopernika
Archeolodzy z TVP3 Bydgoszcz podają, że ostatnie badania archeologiczne przeprowadzone na obszarze ponad 3 tys. metrów kwadratowych przyniosły niezwykłe odkrycia. Najstarsze znaleziska, pochodzące z przełomu XIII i XIV wieku, to srebrny sygnet oraz plomby, które świadczą o bogatych kontaktach handlowych miasta Toruń z innymi miastami należącymi do Ligi Hanzeatyckiej. Jednak to nie wszystko, co udało się odkryć podczas prac archeologicznych.
Przy budowie studia Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage i przebudowie nitki ciepłociągu, archeolodzy natrafili na ponad sto tysięcy artefaktów z różnych okresów. Jednym z najbardziej fascynujących odkryć były warsztaty rzemieślnicze, w których produkowano m.in. kościane grzebienie z długimi zębami do wyczesywania wszy. Prof. Małgorzata Grupa z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika podkreśla, że grzebienie te były przeznaczone głównie dla osób z niższych klas społecznych, co świadczy o szerokim zastosowaniu tego przedmiotu w codziennym życiu.
Oprócz tego, w trakcie prac archeologicznych znaleziono unikalną kolekcję tkanin, wełniane pończochy oraz XVII-wieczne obuwie męskie na obcasach. To dowodzi, że mieszkańcy Torunia nosili zarówno zachodnie, jak i polskie stroje, co świadczy o różnorodności kulturowej miasta.
Podczas badań natrafiono również na pozostałości po obozie jenieckim z okresu II wojny światowej, a także na relikty architektury murowanej, w tym dwóch dużych, średniowiecznych karczm. Joanna Sosnowska z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Toruniu przyznała, że znaleziska te były niezwykle zaskakujące i dowodzą, jak ważna była rola Torunia w historii.
Pochówki odkryte na terenie funkcjonującego przez wieki cmentarza pozwolą na przeprowadzenie badań antropologicznych, które pozwolą nam lepiej poznać życie i zwyczaje mieszkańców Torunia sprzed wieków. Całe to zapierające dech w piersiach odkrycie skłania do refleksji nad przeszłością tego miasta i jego mieszkańców, którzy zostawili po sobie niezatarte ślady w historii.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.