
Nowe odkrycia polskich naukowców dotyczące promieniowania X w kosmosie.
W najnowszym wydaniu czasopisma „Astrophysical Journal Letters”, zespół astronomów opisał nieznane dotąd 29 obiektów znajdujących się w Obłokach Magellana, dwóch sąsiednich galaktykach. Zaskakujące odkrycie to grupa gwiazd, które charakteryzowały się długotrwałymi rozbłyskami, trwającymi kilka miesięcy i powodującymi wzrost jasności nawet o 10-20 razy. Te obiekty nie pasują do żadnej z dotychczas znanych klas i zostały odkryte dzięki trwającym ponad 20 lat obserwacjom w ramach programu OGLE.
Jeden z odkrytych obiektów, nazwany OGLE-mNOVA-11, zaobserwowano w listopadzie 2023 roku. Naukowcy postanowili przyjrzeć się mu bliżej, wykorzystując do tego jedną z największych optycznych teleskopów na świecie, czyli Wielki Teleskop Południowoafrykański (SALT) o średnicy lustra 11 metrów. Dzięki tym obserwacjom udało się uzyskać spektrum obiektu, z którego wynikało, że emitował on promieniowanie pochodzące od częściowo zjonizowanych atomów helu, węgla i azotu, co wskazywało na bardzo wysoką temperaturę w tym obiekcie.
Promieniowanie rentgenowskie, które jest często stosowane w medycynie do diagnostyki, może być również emitowane przez niektóre obiekty kosmiczne. Najniższe energie promieni rentgenowskich są typowe dla gorących obiektów, takich jak gaz opadający na białego karła, gwiazdę neutronową lub czarną dziurę. Z kolei promienie X mogą powstawać w wyniku przyspieszonego ruchu naładowanych cząstek, takich jak elektrony.
Cała praca naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego jest dostępna do przeczytania online dla wszystkich zainteresowanych tematem. Odkrycie z Obłoków Magellana stanowi kolejny kamień milowy w badaniach kosmosu i otwiera nowe perspektywy dla zrozumienia gwiazd i obiektów kosmicznych.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.