Polityka

Nowe opłaty drogowe mają na celu wyeliminowanie z tras szkodliwych ciężarówek

Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło planowane zmiany w opłatach drogowych, które mają na celu wprowadzenie do polskiego prawa nowej dyrektywy Unii Europejskiej. Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o drogach publicznych, pojazdy poruszające się po drogach płatnych będą musiały uiszczać opłatę elektroniczną składającą się z trzech komponentów.

Pierwszym komponentem będzie już istniejąca opłata infrastrukturalna, różnicowana ze względu na klasę EURO pojazdu. Pozostałe dwa komponenty będą dotyczyć opłat z tytułu kosztów zewnętrznych. Pierwsza opłata będzie nakładana na podstawie emisji CO2 pojazdu, z różnicowaniem ze względu na klasę emisji CO2. Druga opłata będzie nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza, różnicowana ze względu na klasę emisji EURO.

Celem wprowadzenia tych zmian jest zachęcenie użytkowników pojazdów ciężkich do wymiany floty na pojazdy spełniające surowe normy środowiskowe poprzez ulgowe stawki opłat drogowych. Ministerstwo podkreśla, że największe zachęty przewidziane są dla użytkowników pojazdów elektrycznych lub innych pojazdów niespalających paliwa. Normy emisji spalin będą miały duże znaczenie w określeniu wysokości stawek opłat.

Klasa EURO pojazdu będzie niezmienna i wynikać będzie z dowodu rejestracyjnego pojazdu. Natomiast klasa emisji CO2 będzie mogła podlegać zmianom, ale tylko pod warunkiem, że pojazd nie zostanie od razu sklasyfikowany jako niespełniający kryterium emisji CO2 pozwalającego na korzystanie z ulgowych stawek.

W zależności od indywidualnej emisji CO2 pojazdu, będzie on przypisywany do jednej z pięciu klas emisji, co będzie miało wpływ na wysokość stawki opłaty. Informacje o emisji CO2 pojazdu będą przekazywane do Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej Krajowej Administracji Skarbowej i weryfikowane będą przez szefa KAS na podstawie dołączonych dokumentów.

Zmiany mają zostać przyjęte przez rząd w IV kwartale 2024 roku. Ministerstwo Infrastruktury podkreśla, że celem tych zmian jest promowanie ekologicznych i niskoemisyjnych pojazdów oraz zachęcanie do inwestowania w nowoczesne technologie.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *