Świat

Nowe podejście do badań nad antysemityzmem: rola edukacji w przeciwdziałaniu Holocaustowi.

Uroczystość odbyła się w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w przeddzień 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Zobowiązanie podpisali przedstawiciele Austrii, Chorwacji, Niemiec, Izraela, Polski, Rumunii, Słowacji, Czech, Wielkiej Brytanii i Holandii. Wydarzenie było związane z niedawną decyzją Komisji Europejskiej, która nadała Europejskiej Infrastrukturze Badań nad Holokaustem (EHRI) status ERIC.

EHRI-ERIC będzie mieć siedzibę w Holandii, w NIOD Institute for War, Holocaust and Genocide Studies w Amsterdamie. Koordynatorem z polskiej strony jest Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie, który wspólnie z Centrum Badań nad Zagładą Żydów przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN oraz Centrum Badań Żydowskich na Uniwersytecie Łódzkim utworzył krajową strukturę EHRI-ERIC.

Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Hanna Wróblewska, podkreśliła, że miejsce i data uroczystości nie są przypadkowe. Muzeum POLIN znajduje się na Muranowie – dzielnicy, która powstała na ruinach warszawskiego getta. Muzeum opowiada o tysiącletniej historii polskich Żydów. Uroczystość odbyła się także w przededniu 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.

EHRI-ERIC otwiera nowy etap współpracy instytucji badawczych z wielu krajów. To porozumienie łączy wieloletnie wysiłki na rzecz badania i dokumentowania Holokaustu. Decyzja Komisji Europejskiej nadająca EHRI status ERIC jest momentem kulminacyjnym piętnastoletniej naukowej współpracy pomiędzy centrami badawczymi, muzeami, archiwami i uniwersytetami.

EHRI-ERIC to pierwsza międzynarodowa organizacja łącząca badania nad Holokaustem. Przedstawiciele podkreślili, że pamięć o Holokauście jest bardzo ważna. Walka z antysemityzmem i negowaniem Holokaustu wymaga ciągłego przypominania o tragedii, która się wydarzyła.

Wiceminister spraw zagranicznych, Władysław Teofil Bartoszewski, podkreślił emocjonalny charakter uroczystości. Jego ojciec był świadkiem płonącego getta, a matka dostarczała broń do warszawskiego getta. Bartoszewski zaznaczył, że edukacja jest kluczem do walki z nienawiścią.

Minister edukacji, kultury i nauki Holandii, Eppo Bruins, podzielił się swoimi przeżyciami z wizyt w getcie warszawskim i obozie Auschwitz. Dla niego to ważne wydarzenia ze względu na historię jego rodziny. Bruins podkreślił znaczenie zachowania pamięci o Holokauście.

Przedstawiciele KE i EHRI-ERIC zaznaczyli, że pamięć o ofiarach Holokaustu jest dziedzictwem UE. EHRI-ERIC ma na celu wspieranie badań naukowych nad Zagładą oraz walkę z antysemityzmem i rasizmem.

Krystyna Budnicka, ocalała z Holokaustu, podzieliła się swoimi przeżyciami z getta warszawskiego. Zaznaczyła, że dokumenty z tamtego czasu są ważne i powinny być badane przez naukowców. Budnicka podkreśliła znaczenie kontynuowania badań nad Holokaustem.

Dyrektor EHRI, Reto Speck, uznał decyzję KE nadającą EHRI status ERIC za kamień milowy. EHRI ma na celu zapewnienie dostępu do materiałów archiwalnych związanych z Holokaustem oraz rozwój badań nad tą tragiczną historią.

W trakcie uroczystości padły także słowa przedstawiciela Parlamentu Europejskiego, Christiana Ehlera, który podkreślił znaczenie zachowania pamięci o Holokauście dla przyszłości Europy. Walka z antysemityzmem i negowaniem Holokaustu jest ważnym działaniem dla całego społeczeństwa europejskiego. EHRI-ERIC to inicjatywa, która ma wspierać badania nad Zagładą oraz edukację na ten temat.

Ocalenie pamięci o ofiarach Holokaustu, badanie zagłady i walka z nienawiścią są kluczowe dla przyszłości demokracji. EHRI-ERIC stanowi ważne narzędzie w tych działaniach, mając na celu poszerzenie badań nad Holokaustem oraz zapewnienie dostępu do wiedzy eksperckiej z całej Europy i świata.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *