Kategoria: Świat

Nowe podejście do badań nad Holokaustem: Siła edukacji w walce z antysemityzmem.

Uroczystość odbyła się w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w przeddzień 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Zobowiązanie zostało podpisane przez przedstawicieli Austrii, Chorwacji, Niemiec, Izraela, Polski, Rumunii, Słowacji, Czech, Wielkiej Brytanii i Holandii.

Wydarzenie to miało związek z niedawną decyzją Komisji Europejskiej, która nadała Europejskiej Infrastrukturze Badań nad Holokaustem (EHRI) status Europejskiego Konsorcjum Infrastruktury Badawczej (ERIC). EHRI-ERIC będzie miało swoją siedzibę w Holandii, w Instytucie NIOD do Badań nad Wojną, Holokaustem i Ludobójstwem w Amsterdamie.

W ramach tej inicjatywy, Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie będzie pełnił rolę koordynatora z polskiej strony, we współpracy z Centrum Badań nad Zagładą Żydów przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN oraz Centrum Badań Żydowskich na Uniwersytecie Łódzkim.

Ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska podkreśliła, że miejsce i data tego wydarzenia są symboliczne. Muzeum POLIN znajduje się na terenie dawnego warszawskiego getta, a spotkanie odbyło się w przededniu rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.

Wróblewska zaznaczyła, że EHRI-ERIC otwiera nowy etap współpracy instytucji badawczych z różnych krajów, będąc rezultatem długoletnich międzynarodowych wysiłków na rzecz badania i dokumentowania Holokaustu. Podkreśliła również zaangażowanie Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma od samego początku tego projektu.

Wiceminister spraw zagranicznych Władysław Teofil Bartoszewski podzielił się swoimi osobistymi wspomnieniami związanych z Holokaustem, podkreślając wagę ciągłego przypominania i upamiętniania tych tragicznych wydarzeń. Podkreślił również, że edukacja jest kluczem do walki z antysemityzmem i nienawiścią.

Minister edukacji, kultury i nauki Holandii, Eppo Bruins, wyznał, że brakuje mu słów, gdy staje na terenie byłego getta w Warszawie lub Auschwitz. Wyraził również głębokie poruszenie faktem, że jest wnukiem polsko-żydowskiej babci.

Przedstawicielka KE, Katharina von Schnurbein, podkreśliła ważność pamięci o ofiarach Holokaustu dla przyszłości Europy i demokracji. Zaznaczyła także, że EHRI-ERIC stanowi istotne narzędzie w badaniach nad Zagładą.

Krystyna Budnicka, ocalała z Holokaustu i honorowa obywatelka Warszawy, podzieliła się swoimi przeżyciami z getta warszawskiego, podkreślając znaczenie zachowania dokumentów i ciągłego badania historii Holokaustu. Poseł do PE, Christian Ehler, wskazał na moralny obowiązek uczenia o przeszłości i pamięci o ofiarach, zaznaczając, że bez tego Europa straci swoją duszę i przyszłość.

Dyrektor EHRI, Reto Speck, określił decyzję KE nadającą EHRI status ERIC jako kamień milowy w długiej podróży instytucji. EHRI-ERIC ma na celu wspieranie badań naukowych nad Holokaustem, zapewnienie dostępu do materiałów archiwalnych i promowanie współpracy międzynarodowej w zakresie pamięci o Zagładzie.

Całe wydarzenie było okazją do podkreślenia znaczenia ciągłego upamiętniania ofiar Holokaustu, walki z antysemityzmem i ksenofobią oraz edukacji jako kluczowego narzędzia w przeciwdziałaniu podobnym zjawiskom. EHRI-ERIC stanowi ważny krok w tym kierunku, umożliwiając współpracę i dostęp do wiedzy na temat Zagłady z różnych krajów Europy.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *