Nowe podejście do badań nad Holokaustem: Siła edukacji w walce z antysemityzmem.
Uroczystość odbyła się w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w przeddzień 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Zobowiązanie zostało podpisane przez przedstawicieli Austrii, Chorwacji, Niemiec, Izraela, Polski, Rumunii, Słowacji, Czech, Wielkiej Brytanii i Holandii.
Wydarzenie to miało związek z niedawną decyzją Komisji Europejskiej, która nadała Europejskiej Infrastrukturze Badań nad Holokaustem (EHRI) status Europejskiego Konsorcjum Infrastruktury Badawczej (ERIC). EHRI-ERIC będzie miało swoją siedzibę w Holandii, w Instytucie NIOD do Badań nad Wojną, Holokaustem i Ludobójstwem w Amsterdamie.
W ramach tej inicjatywy, Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie będzie pełnił rolę koordynatora z polskiej strony, we współpracy z Centrum Badań nad Zagładą Żydów przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN oraz Centrum Badań Żydowskich na Uniwersytecie Łódzkim.
Ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska podkreśliła, że miejsce i data tego wydarzenia są symboliczne. Muzeum POLIN znajduje się na terenie dawnego warszawskiego getta, a spotkanie odbyło się w przededniu rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.
Wróblewska zaznaczyła, że EHRI-ERIC otwiera nowy etap współpracy instytucji badawczych z różnych krajów, będąc rezultatem długoletnich międzynarodowych wysiłków na rzecz badania i dokumentowania Holokaustu. Podkreśliła również zaangażowanie Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma od samego początku tego projektu.
Wiceminister spraw zagranicznych Władysław Teofil Bartoszewski podzielił się swoimi osobistymi wspomnieniami związanych z Holokaustem, podkreślając wagę ciągłego przypominania i upamiętniania tych tragicznych wydarzeń. Podkreślił również, że edukacja jest kluczem do walki z antysemityzmem i nienawiścią.
Minister edukacji, kultury i nauki Holandii, Eppo Bruins, wyznał, że brakuje mu słów, gdy staje na terenie byłego getta w Warszawie lub Auschwitz. Wyraził również głębokie poruszenie faktem, że jest wnukiem polsko-żydowskiej babci.
Przedstawicielka KE, Katharina von Schnurbein, podkreśliła ważność pamięci o ofiarach Holokaustu dla przyszłości Europy i demokracji. Zaznaczyła także, że EHRI-ERIC stanowi istotne narzędzie w badaniach nad Zagładą.
Krystyna Budnicka, ocalała z Holokaustu i honorowa obywatelka Warszawy, podzieliła się swoimi przeżyciami z getta warszawskiego, podkreślając znaczenie zachowania dokumentów i ciągłego badania historii Holokaustu. Poseł do PE, Christian Ehler, wskazał na moralny obowiązek uczenia o przeszłości i pamięci o ofiarach, zaznaczając, że bez tego Europa straci swoją duszę i przyszłość.
Dyrektor EHRI, Reto Speck, określił decyzję KE nadającą EHRI status ERIC jako kamień milowy w długiej podróży instytucji. EHRI-ERIC ma na celu wspieranie badań naukowych nad Holokaustem, zapewnienie dostępu do materiałów archiwalnych i promowanie współpracy międzynarodowej w zakresie pamięci o Zagładzie.
Całe wydarzenie było okazją do podkreślenia znaczenia ciągłego upamiętniania ofiar Holokaustu, walki z antysemityzmem i ksenofobią oraz edukacji jako kluczowego narzędzia w przeciwdziałaniu podobnym zjawiskom. EHRI-ERIC stanowi ważny krok w tym kierunku, umożliwiając współpracę i dostęp do wiedzy na temat Zagłady z różnych krajów Europy.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.