Nowe poduszkowce Straży Granicznej umożliwią skuteczniejsze patrolowanie granicy z Rosją
Nowe poduszkowce typu Griffon 2000TD znajdujące się w bazie Kaszubskiego Dywizjonu SG od dwóch miesięcy przeszły intensywne szkolenie mające na celu przygotowanie funkcjonariuszy do skutecznego sterowania nimi oraz obsługi wszystkich urządzeń. Jednostki te, które noszą oznaczenia SG-413 i SG-414, są wyposażone w najnowocześniejsze systemy nawigacyjne i radary, co pozwala na bezpieczne poruszanie się zarówno w dzień, jak i w nocy. Mają one możliwość rozwijania prędkości do 45 węzłów, co równa się ponad 83 km/h.
Poduszkowce te zostały zaprojektowane z myślą o działaniach patrolowo-interwencyjnych oraz poszukiwawczo-ratowniczych, zarówno na lądzie pokrytym lodem, jak i na wodzie. Ich uniwersalność pozwala na poruszanie się zarówno po obszarach porośniętych sitowiem, jak i w terenach bagnistych. Ponadto, są w stanie operować na akwenach znajdujących się w odległości do 20 mil morskich (ponad 37 km) od brzegu, co czyni je niezwykle wszechstronnymi w swoim działaniu.
Warto również podkreślić, że nowe poduszkowce zostaną wykorzystane do patrolowania granicy z Federacją Rosyjską, kontrolowania jednostek pływających oraz ich załóg, a także wspierania działań ratowniczych innych służb na Zalewie Wiślanym. Ich obecność znacząco podnosi poziom bezpieczeństwa na tym obszarze, a jednocześnie stanowi efektywną formę monitorowania sytuacji na wodach granicznych.
Uroczystość podniesienia bandery na nowych poduszkowcach odbyła się niedawno na terenie bazy Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej w Starej Pasłęce. Realizacja tego projektu była możliwa dzięki umowie na zakup i dostawę poduszkowców, podpisanym przez SG w październiku 2023 roku. Całość kosztowała ponad 28 mln zł, a środki na ten cel pochodziły z budżetu państwa i zostały przeznaczone w ramach Programu modernizacji służb bezpieczeństwa w latach 2022-2025.
Dotychczasowy sukces Dywizjonu w zakresie dysponowania poduszkowcami, zbudowanymi w 2006 roku, został znacząco uzupełniony przez nowe jednostki, które stanowią znaczący krok naprzód w zapewnieniu bezpieczeństwa na wodach polskiego wybrzeża. Ich wszechstronne możliwości oraz nowoczesne wyposażenie pozwalają na skuteczne działanie w różnorodnych warunkach, co czyni je niezastąpionymi narzędziami w rękach funkcjonariuszy Straży Granicznej.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.