Nowe przepisy utrudnią zachowanie prawa jazdy – zmiany jeszcze w tym roku
Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło plany wprowadzenia zmian w przepisach dotyczących utraty prawa jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości powyżej 50 km/h na drogach jednojezdniowych dwukierunkowych poza obszarem zabudowanym. Według szefa resortu infrastruktury, Dariusza Klimczaka, obecnie obowiązujące przepisy dotyczące utraty prawa jazdy za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym mają być zaostrzone i rozszerzone na obszar poza zabudowanym.
Obecnie kara za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym to utrata prawa jazdy na okres trzech miesięcy, niezależnie od innych kar, takich jak mandat karny czy punkty karnne. Ministerstwo Infrastruktury planuje teraz zaostrzenie tych przepisów, aby obejmować również teren poza obszarem zabudowanym. Zgodnie z propozycją resortu, kierowcy, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o więcej niż 50 km/h na drogach jednojezdniowych dwukierunkowych poza obszarem zabudowanym, stracą prawo jazdy na określony czas.
Według Klimczaka, proponowane zmiany zostały pozytywnie zaopiniowane przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i została podjęta stosowna uchwała w tej sprawie. Resort infrastruktury apelował o zaostrzenie przepisów wobec kierowców przekraczających znacząco dozwoloną prędkość, co zdaniem ministra przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego i eliminacji z ruchu kierowców popełniających najcięższe wykroczenia.
Klimczak podkreślił, że większość śmiertelnych wypadków drogowych ma miejsce na drogach poza obszarem zabudowanym, gdzie pojazdy często uderzają w drzewa lub inne przeszkody, co prowadzi do tragicznych skutków. Dlatego resort infrastruktury postanowił wprowadzić zmiany w przepisach, aby skutecznie penalizować kierowców, którzy nie przestrzegają ograniczeń prędkości, zwłaszcza poza obszarem zabudowanym.
Minister zapowiedział, że nowy przepis ma być wpisany w nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym i jak najszybciej trafić na obrady rządu, a następnie do parlamentu. Klimczak wyraził przekonanie, że nowe przepisy zostaną przyjęte jeszcze w tym roku, aby skutecznie zwiększyć bezpieczeństwo na drogach i ograniczyć liczbę tragicznych wypadków drogowych.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.