Nowe trendy w dziedzinie rehabilitacji domowej – co zmartwiło fizjoterapeutów
Organizacja alarmuje, że planowane zmiany w systemie opieki zdrowotnej zapowiedziane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i resort zdrowia mogą prowadzić do drastycznego ograniczenia dostępu do rehabilitacji domowej oraz masowych zwolnień fizjoterapeutów. Zdaniem przedstawicieli tej grupy zawodowej, wprowadzone przepisy mogą zaszkodzić pacjentom, którzy korzystają z rehabilitacji w warunkach domowych.
Już teraz fizjoterapeuci zapowiadają protest, który ma się odbyć w środę przed Sejmem. Grzegorz Wietek, rzecznik grupy fizjoterapeutów, podkreślił, że konieczne jest podjęcie działań w celu obrony praw pacjentów oraz zachowania wysokich standardów opieki zdrowotnej w Polsce.
Na szczególną uwagę zasługuje zarządzenie prezesa NFZ, które zakłada stopniowe wygaszanie rehabilitacji domowej w ramach rehabilitacji ambulatoryjnej do lipca 2025 roku. W okresie przejściowym fizjoterapeuci będą mieli możliwość poświęcania do 20 procent czasu pracy na wizyty w domach pacjentów. Jednakże, zdaniem specjalistów, ograniczenie tego rodzaju usług może negatywnie wpłynąć na zdrowie i samodzielność pacjentów.
Minister zdrowia Izabela Leszczyna oraz przedstawiciele NFZ i Krajowej Izby Fizjoterapeutów spotkają się w poniedziałek, aby omówić kontrowersyjne zarządzenie prezesa NFZ. Fizjoterapeuci liczą na to, że ich głos zostanie wysłuchany i zmiany w systemie opieki zdrowotnej zostaną dokonane w sposób uwzględniający dobro pacjentów oraz potrzeby zawodowców. Oczekują również na bardziej transparentne oraz dialogowe podejście ministerstwa zdrowia do kwestii związanych z rehabilitacją i opieką medyczną.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.