Nowe wzory banknotów. Poproszono o zaprojektowanie dwudziestki dla polskiej naukowczyni.
W ostatnim ogłoszeniu na oficjalnej stronie internetowej Europejskiego Banku Centralnego zapowiedziano wielkie zmiany w wyglądzie wspólnej europejskiej waluty. Wkrótce, po raz pierwszy od czasu wprowadzenia euro w 2002 roku, banknoty zostaną przeprojektowane. Wybór motywów na nowe banknoty został dokonany na podstawie dwóch możliwych tematów: „Kultura europejska: wspólne przestrzenie kulturowe” oraz „Rzeki i ptaki: odporność w różnorodności”.
Planowane przeprojektowanie banknotów będzie okazją do uhonorowania ikonicznych postaci związanych z europejskim dziedzictwem kulturowym. Wśród wytypowanych postaci znalazła się Maria Skłodowska-Curie, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla. Jej życie i działalność przyczyniły się do budowania dziedzictwa Europy i jej osiągnięcia miały wpływ na cały świat. Maria Skłodowska-Curie, urodzona w Warszawie w 1867 roku, to postać niezwykle ważna zarówno dla Polski, jak i dla całego świata.
Projektanci z całej Unii Europejskiej będą mieli okazję wziąć udział w konkursie na nowy projekt banknotów. Europejski Bank Centralny zaplanował ogłoszenie konkursu w 2025 roku, po czym w 2026 roku zapyta opinię publiczną o wybór preferowanych projektów. ECB zwróci się również do ekspertów, aby zapewnić, że wybrane projekty będą zrozumiałe dla wszystkich Europejczyków, niezależnie od wieku.
Na nowych banknotach można będzie znaleźć wizerunki takich znakomitych postaci jak Maria Callas, grecka śpiewaczka operowa, Ludwig van Beethoven, niemiecki kompozytor i pianista, Miguel de Cervantes, hiszpański powieściopisarz, czy Leonardo da Vinci, włoski renesansowy artysta i uczony. Każda z tych postaci miała ogromny wpływ na rozwój kultury i nauki w Europie i na całym świecie.
Nowe banknoty będą nie tylko środkiem płatniczym, ale także symbolem jedności i różnorodności kulturowej Europy. ECB ma nadzieję, że nowe projekty banknotów będą cieszyły się uznaniem oraz akceptacją społeczeństwa i będą godnie reprezentować europejskie dziedzictwo kulturowe na całym świecie.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.