
Nowe zobowiązania do zwrotu w instytucji założonej przez PiS.
Kontrole przeprowadzone w Narodowym Instytucie Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (NIW-CRSO) od lutego wykazały szereg nieprawidłowości, w tym nieprawidłowo udzielone lub źle rozliczone dotacje. W rezultacie dyrektor Instytutu Michał Braun podjął decyzję o zwrocie 2,2 miliona złotych przez organizacje dotowane w poprzednich latach, takie jak Fundacja Polska Wielki Projekt, Macierz Polonii i Stowarzyszenie Dumni z Polski.
Departament Społeczeństwa Obywatelskiego poinformował, że z uwagi na stwierdzone nieprawidłowości odstąpiono od podpisania umów na około 5 milionów złotych i anulowano dotychczasową listę 700 ekspertów. Planowany jest także nowy, transparentny nabór na ekspertów do programów prowadzonych przez NIW.
Podczas kontroli odkryto, że Michał Płatek, działacz partii PiS i asystent ministra Piotra Glińskiego, ocenił rekordową liczbę 802 wniosków, co stanowiło znacznie więcej niż średnia na eksperta. Z tego tytułu zarobił ponad 130 tysięcy złotych. Dodatkowo, Płatek był zaangażowany w świadczenie usług prawnych dla NIW, co stanowiło konflikt interesów.
Inna osoba, Mariusz G., związaną z aferą wizową, otrzymał dotację w wysokości 150 tysięcy złotych na rzecz Fundacji Instytut Świętokrzyski, jednak portal, który miał zostać uruchomiony dzięki tej dotacji, obserwuje zaledwie sześć osób. Dyrektor Braun postanowił odebrać całą dotację i odstąpić od podpisania umowy z inną fundacją założoną przez Mariusza G.
Fundacja Dumni z Elbląga, beneficjent programu Willa Plus, została zobowiązana do zwrotu 500 tysięcy złotych po ujawnieniu nieprawidłowości. Prezes fundacji nie pozwolił jednak kontrolerowi NIW-CRSO na dostęp do siedziby organizacji.
Plany dalszych kontroli, również we współpracy z innymi instytucjami, są już przygotowywane. Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych postawił zarzuty kierującym NIW, a rozprawa przed Komisją Orzekającą odbędzie się wkrótce.
13 czerwca 2024 roku Michał Braun został wybrany na pięcioletnią kadencję na stanowisko dyrektora NIW-CRSO w wyniku otwartego konkursu. Jego celem jest uczynienie instytutu przykładem transparentności i gospodarności, a także partnerstwa z sektorem pozarządowym. Jako ekspert w dziedzinie partycypacji publicznej, Braun ma silne poparcie społeczne i chce przyczynić się do odbudowy zaufania do instytucji publicznych i organizacji pozarządowych.
Niebawem planowane są dalsze działania w celu rozliczenia nieprawidłowości związanych z poprzednią dyrekcją NIW-CRSO i politykami partii PiS, którzy również ponoszą odpowiedzialność za funkcjonowanie instytutu do marca br. Michał Braun, pełniący obowiązki dyrektora, z sukcesem wprowadził usprawnienia w procedurach konkursowych, zwiększając ich przejrzystość.
Po odwołaniu poprzedniego dyrektora NIW-CRSO, Michał Braun przejął obowiązki i z sukcesem zarządzał instytutem do momentu wyboru na stanowisko dyrektora na pięcioletnią kadencję. Jego ambicją jest uczynienie NIW wzorcem transparentności i efektywności w działaniach grantodawczych, co ma przyczynić się do poprawy zaufania do instytucji publicznych.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.