Prawo

Nowy projekt ustawy dotyczący definicji gwałtu we francuskim parlamencie podobny do polskiego – zmiana zapisów.

Według raportu przygotowanego w parlamencie Francji, autorzy sugerują wprowadzenie zmian w definicji przestępstwa gwałtu w kodeksie karnym. Argumentują, że w obliczu rosnącej przestępczości seksualnej oraz atmosfery bezkarności, konieczne jest uwzględnienie kryterium zgody na seks w definicji gwałtu i napaści seksualnych.

Obecnie francuski kodeks karny definiuje gwałt jako akt penetracji seksualnej dokonany przy użyciu przemocy, przymusu, groźby lub zaskoczenia. Autorki raportu zauważyły jednak, że kryteria te nie zawsze są wystarczające do złapania sprawców gwałtów, zwłaszcza w przypadkach „oszołomienia” lub „wykorzystania sytuacji podatności” ofiary. Dlatego proponują dodanie kryterium zgody na seks do definicji gwałtu.

Nowa definicja gwałtu miałaby precyzować, że zgoda na seks musi być udzielona dobrowolnie i może być w każdej chwili wycofana. W ten sposób, obok kryteriów przemocy, przymusu, groźby czy zaskoczenia, kryterium zgody stanowiłoby istotny element rozpoznawania przestępstwa.

Podobne zmiany związane ze zmianą definicji gwałtu zostały wprowadzone również w polskim systemie prawnym, w wyniku ratyfikacji Konwencji Antyprzemocowej Rady Europy. Zgodnie z tą konwencją, gwałt jest definiowany jako akt seksualny bez świadomej i dobrowolnej zgody. Działania te mają na celu zapobieganie i zwalczanie przemocy wobec kobiet oraz zwiększenie ochrony ofiar gwałtu.

W rezultacie, zmiany w definicji gwałtu mają na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat zgody seksualnej i ochronę praw ofiar przestępstw seksualnych. Przyszłe dyskusje parlamentarne na ten temat będą musiały uwzględnić te zmiany i dążyć do zapewnienia większej sprawiedliwości dla ofiar oraz skuteczniejszego karania sprawców przestępstw seksualnych.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *