Rozrywka

Nowy Rok Węża 2025: czas intuicji, rozwoju i mądrości!

Wąż jest szóstym zwierzęciem w cyklu zodiaków i ważnym motywem w mitologii chińskiej. Tradycyjnie jest kojarzony z cechami takimi jak intuicja, mądrość, chytrość i urok, a często łączony z żywiołem ognia – reprezentującym pasję i przemianę. Oznacza to, że rok ten, nazywany również „rokiem małego smoka”, jest uważany za czas refleksji i zrzucania skóry – czyli rozwoju osobistego. Uważa się, że osoby urodzone w Roku Węża są inteligentne i pełne wdzięku.

Na jakiej podstawie typuje się cykl żywiołów? Według chińskiego kalendarza 12 miesięcy można również zdefiniować jako metal, drewno, wodę, ogień lub ziemię. Gdy dodamy pięć żywiołów do 12 zwierząt, każda konkretna kombinacja pojawia się co około 60 lat. 2025 można szerzej nazwać Rokiem Drewnianego Smoka, który symbolizuje siłę, współpracę, hojność i idealizm.

Legenda Niana

Z Nowym Rokiem Księżycowym wiąże się wiele opowieści ludowych, ale mit o Nian wyróżnia się jako jeden z najzabawniejszych. Legenda głosi, że w każdą noc sylwestrową księżycową ten groźny podwodny potwór o ostrych zębach i rogach wypełzał na ląd i atakował pobliską wioskę.

Pewnego razu, gdy mieszkańcy wioski rzucili się do ucieczki, pojawił się tajemniczy starzec, który upierał się, by pozostać na miejscu, mimo ostrzeżeń o nadchodzącej zagładzie. Ku zaskoczeniu mieszkańców wioski, starzec i cała wioska przetrwali katastrofę bez większych zniszczeń. Mężczyzna twierdził, że odstraszył Niana, wieszając na drzwiach jego domu czerwone transparenty, odpalając petardy i zakładając czerwone ubrania. Dlatego też noszenie ognistych kolorów, wieszanie transparentów i odpalanie petard lub fajerwerków stanowią tradycje Nowego Roku Księżycowego, które są kultywowane do dziś.

Obchody Chińskiego Nowego Roku

Zgodnie z tradycją Chiński Nowy Rok obchodzi się przez piętnaście dni. Pierwszy tydzień jest przeznaczony na świętowanie z rodziną i są to dni wolne od pracy. Później przychodzi czas na huczną celebrację w większym gronie. Rozpoczynają się barwne parady, pochody z tradycyjną muzyką i spektakularnymi fajerwerkami. Kolejną z tradycji, która jest wpisana w obchody Chińskiego Nowego Roku, jest wymiana Hong Bao, czyli czerwonych kopert. Starsi członkowie rodzin przekazują sobie czerwone koperty wypełnione gotówką, podczas gdy pracownicy często wykorzystują święto jako okazję do wręczania premii. Duże rodzinne uczty są ważną częścią obchodów Nowego Roku.

Podczas biesiadowania je się głównie ryby i pomarańcze. Wybór produktów nie jest przypadkowy, gdyż każdy z nich w języku kantońskim i mandaryńskim symbolizuje dobrobyt. Długie życie symbolizuje również makaron, który należy do tradycyjnych dań Chińskiego Nowego Roku. Celebracje Chińskiego Nowego Roku są okazją do obdarowywania się prezentami i skupiają uwagę na rodzinnych więziach oraz tradycji przekazywanej z pokolenia na pokolenie. W trakcie świętowania nie brakuje także pokazów sztucznych ogni, tańców smoków i lwich tańców, które mają na celu przypieczętowanie tradycji i przyniesienie wszelkiego pomyślności w nadchodzącym roku. Chińskie Nowe Lata są więc czasem radości, wzajemnego szacunku, współpracy oraz budowania więzi rodzinnych.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *