Nowy system obrony cywilnej już podpisany przez Prezydenta.
Nowa ustawa z 5 grudnia 2024 r. ma na celu usprawnienie działań w obszarze ochrony ludności w sytuacjach kryzysowych, w tym w czasie pokoju, stanu wojennego i wojny. Jej głównym celem jest zwiększenie gotowości podmiotów ochrony ludności do skutecznego reagowania na zagrożenia i zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom.
Ustawa opiera się na wykorzystaniu istniejących zasobów, takich jak Państwowa Straż Pożarna, krajowy system ratowniczo-gaśniczy, ochotnicze straże pożarne, organizacje ratownicze oraz inne instytucje zaangażowane w działania na rzecz bezpieczeństwa i ochrony ludności. Zakłada współpracę między tymi podmiotami w celu skuteczniejszego reagowania na sytuacje kryzysowe i zapobiegania zagrożeniom.
Poza tym, nowa ustawa obejmuje także zmiany w zakresie kształcenia podyplomowego zawodów medycznych. Celem tych zmian jest stworzenie jednego podmiotu odpowiedzialnego za kompleksowe kształcenie podyplomowe w obszarze medycyny. Likwiduje się Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych, a ich zadania zostają włączone do nowo utworzonego Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.
Nowe przepisy zakładają też ujednolicenie procesu przeprowadzenia państwowego egzaminu specjalizacyjnego dla pielęgniarek i położnych. Wypracowane zostaną jednolite kryteria egzaminowania dla wszystkich zawodów medycznych, co ma na celu podniesienie standardów kształcenia i poprawę jakości opieki zdrowotnej świadczonej przez personel medyczny. Dzięki tym zmianom, system kształcenia podyplomowego w zawodach medycznych będzie bardziej efektywny i zgodny z aktualnymi potrzebami służby zdrowia.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.