„Odcięcie od azylu dla Syryjczyków w oczekiwaniu na dalsze decyzje”
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Duszczyk poinformował na platformie X, że sytuacja w Syrii będzie dyskutowana na czwartkowej Radzie UE ds. wewnętrznych. Jednakże, w związku z eskalacją sytuacji w Syrii część krajów Unii Europejskiej, takich jak Niemcy, Austria, Dania, Czechy, Szwecja, Belgia, Chorwacja i Włochy, zdecydowała się wstrzymać przyjmowanie wniosków o azyl od obywateli Syrii.
Syryjscy rebelianci ogłosili swoje zwycięstwo nad reżimem Asada, zdobywając stolicę kraju Damaszek. Koniec ponad 50-letnich rządów rodziny Asadów oznacza nowy etap w trwającej od 2011 roku wojnie domowej. Asad był popierany przez Rosję, Iran i libański Hezbollah, co sprawiło, że sytuacja w kraju była skomplikowana.
Jednakże, za wyzwolenie Damaszku odpowiadają rebelianci z grupy Hajat Tahrir asz-Szam (HTS), były oddział Al-Kaidy. Ich przywódca, Abu Muhamad al-Dżaulani, stoi na czele rebeliantów. To właśnie oni obalili rząd Asada, co oznacza koniec jego reżimu.
Amerykańska administracja podchodzi ostrożnie do tej sytuacji, zauważając, że wielu syryjskich rebeliantów może być związanych z Państwem Islamskim. Wiceprezydent elekt USA JD Vance podkreśla konieczność zachowania umiaru i obawy, że syryjscy rebelianci mogą nadal być zagrożeniem.
Szefowie instytucji UE wyrażają zadowolenie z upadku reżimu syryjskiego, nazywając to „historyczną zmianą”. Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen zauważyła, że choć ta zmiana stwarza nowe możliwości, to łączy się także z pewnym ryzykiem.
W związku z tą sytuacją, sytuacja humanitarna w Syrii staje się coraz bardziej skomplikowana. Europa musi znaleźć odpowiednie rozwiązania, aby pomóc mieszkańcom Syrii w obliczu nowej sytuacji politycznej. Jednakże, decyzje dotyczące azylu dla Syryjczyków muszą zostać podjęte ostrożnie i z uwzględnieniem bezpieczeństwa wszystkich stron.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.