Odnowiony statek legendarnego odkrywcy odnaleziony – w świetnym stanie!
Ekspedycja poszukiwawcza pod przewodnictwem Królewskiego Kanadyjskiego Towarzystwa Geograficznego odniosła niesamowity sukces, odnajdując na dnie morza wrak legendarnej opłynęcia Antarktydy statku Quest. Po pięciodniowej misji z użyciem zaawansowanej technologii sonaru, statek został zlokalizowany na głębokości 390 metrów, około pół kilometra od południowego wybrzeża Labradoru.
W poszukiwaniach uczestniczyli naukowcy, historycy oraz nurkowie z Kanady, Wielkiej Brytanii, Norwegii i USA. Całość operacji kierował prezes RCGS John Geiger, a zadaniem zidentyfikowania wraku było David Mearns, ceniony poszukiwacz wraków. Dzięki analizie historycznych map, pomiarów nawigacyjnych i uwzględnieniu prądów morskich, ekipa miała pewność co do potencjalnego położenia wraku.
Po miesiącu badania dna morskiego, misja odnalezienia Quest okazała się sukcesem. Jak zaznaczył Mearns, statek nie był zniszczony, co sprawiło, że ta odkrywcza ekspedycja miała dodatkowy wymiar emocjonalny. Quest, na pokładzie którego legendarny Ernest Shackleton planował opłynięcie Antarktydy w 1921 roku, miał wyjątkowe znaczenie historyczne.
Zbudowany w Norwegii, statek został używany także po śmierci Shackletona, służąc w ekspedycjach i akcjach ratunkowych w Arktyce. Mimo uszkodzeń od lodu w 1962 roku, jego norweska załoga zdołała bezpiecznie opuścić statek przed jego zatonięciem u wybrzeży Kanady.
Zarówno dla patronującej wyprawie wnuczki Ernesta Shackletona, Alexandry Shackleton, jak i dla całej załogi poszukiwawczej, odnalezienie Quest miało szczególne emocjonalne znaczenie. 150 lat od urodzin podróżnika, to symboliczny moment dla wyeksponowania dziedzictwa i dziedzictwa takich wydarzeń.
Odnajdowanie wraków statków z tak bogatą historią, wytyczającą nowe cele i perspektywy badawcze dla przyszłych generacji naukowców i podróżników. Dzięki zaangażowaniu wielu krajów i ekspertów, misja poszukiwawcza wydobyła na powierzchnię nie tylko wrak, lecz także fascynujące historie i wspomnienia związane z ekspedycją Antarctic Quest.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.