Opinia Polaków o przynależności do Unii Europejskiej – wyniki sondażu. Czy jesteśmy usatysfakcjonowani z członkostwa?
Według najnowszego sondażu przeprowadzonego przez United Surveys dla „Dziennika Gazety Prawnej” i RMF FM, 42 proc. Polaków „zdecydowanie pozytywnie” ocenia skutki 20-letniej obecności Polski w Unii Europejskiej, natomiast 28 proc. wyraziło opinię „raczej pozytywnie”. Z kolei 15 proc. badanych oceniło skutki członkostwa w UE jako „raczej negatywne”, a 7 proc. „zdecydowanie negatywnie”. Zdumiewające jest to, że 8 proc. ankietowanych zostało w milczeniu bez własnej opinii.
Interesujący jest fakt, że najwięcej zalet członkostwa w Unii Europejskiej widzą wyborcy obozu rządzącego. Nic dziwnego, że aż 84 proc. osób z tej grupy odpowiedziało „zdecydowanie pozytywnie” na pytanie o skutki obecności Polski w UE. Natomiast wśród wyborców opozycji (PiS i Konfederacja) sytuacja wygląda inaczej – 47 proc. oceniło skutki członkostwa „raczej pozytywnie”, podczas gdy 39 proc. – „raczej negatywnie”.
Zaskakujące jest również, że największe wsparcie dla Unii Europejskiej wyrażają mieszkańcy dużych miast, gdzie aż 54 proc. odpowiedzi „zdecydowanie pozytywnie” dotyczy skutków obecności Polski w UE. Podobnie sytuacja wygląda wśród osób o wyższym wykształceniu, gdzie również 54 proc. respondentów pozytywnie ocenia skutki członkostwa.
Warto zauważyć, że sondaż został przeprowadzony w dniach 19-21 kwietnia na ogólnopolskiej próbie 1000 pełnoletnich Polaków, korzystając z metody telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) oraz ankiet udostępnianych za pomocą internetu (CAWI). Badanie to daje nam szerszy ogląd na opinię Polaków na temat obecności Polski w Unii Europejskiej, pokazując zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie na ten temat.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.