Sport

Organizował spotkania sportowe, a następnie naruszył warunki dyskwalifikacji

Dyskwalifikacja miała upłynąć 2 lutego, ale piłkarz został przyłapany na treningu z drużyną IFK Varnamo już 14 stycznia. Johan Claesson z wydziału dyscyplinarnego szwedzkiej federacji piłkarskiej (SvFF) tłumaczył, że w przypadku naruszenia warunków dyskwalifikacji, kara może zostać przedłużona o taki sam czas. W przypadku Cibickiego pierwotny termin został przedłużony o kolejne cztery lata, jednak SvFF zdecydowało się na skrócenie tego okresu do 12 maja, ze względu na okoliczności łagodzące. Federacja nałożyła także karę w wysokości pięciu tysięcy euro na IFK Varnamo za umożliwienie Cibickiemu treningu.

Piłkarz został zdyskwalifikowany najpierw przez krajowy związek, a później przez FIFA za przyjęcie łapówki za ustawienie wyniku meczu pomiędzy Kalmar FF i IF Elfsborg w 2019 roku. Cibicki został oskarżony o wymuszanie faulu oraz żółtej kartki dla siebie i innych zawodników, co miało wpłynąć na rezultat spotkania. Według ustaleń śledztwa, do machinacji wykorzystano 27 kont graczy, a piłkarz otrzymał wynagrodzenie w wysokości 300 tysięcy koron.

Michał Cibicki, 30-letni zawodnik urodzony w Malmö, jest uznawany za jednego z większych szwedzkich talentów piłkarskich. Grał zarówno w reprezentacji do lat 21, jak i w reprezentacji Polski U19 i U20, mając podwójne obywatelstwo. Swoją karierę rozpoczął w Malmö FF w 2013 roku, a następnie grał w takich klubach jak Molde w Norwegii, IF Elfsborg w Szwecji oraz Leeds United w Anglii. W styczniu 2020 roku dołączył do Pogoni Szczecin.

Problem korupcji i łapówkarstwa w sporcie jest poważnym zagrożeniem dla uczciwości i etyki w piłce nożnej. Właśnie dlatego federacje piłkarskie podejmują energiczne działania mające na celu eliminowanie tego typu praktyk i karanie winnych. Michał Cibicki i jego zaangażowanie w ustawienie wyniku meczu jest przykładem, jak łamana jest uczciwość sportowa i jak ważne jest, aby takie działania były surowo karane.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *