Oszuści wykorzystują katastrofę powodziową do fałszywych zbiórek pieniędzy
Rzecznik KGP poinformował, że Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) aktywnie monitoruje zbiórki dla powodzian, które pojawiają się w sieci. Inspektor Anna Nowak podkreśliła, że funkcjonariusze podejmują działania w przypadku zbiórek, które budzą wątpliwości, a także apelowała o korzystanie z zweryfikowanych i sprawdzonych zbiórek.
CBZC przypomniało, że oprócz fałszywych zbiórek należy również być ostrożnym wobec fałszywych wiadomości rzekomo od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa oraz przejęć kont na mediach społecznościowych. Biuro zaznaczyło, że warto sprawdzić zbiórki na Portalu Zbiórek Publicznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, a także zweryfikować alerty RCB na oficjalnej stronie internetowej RCB.
CBZC również ostrzegło przed oszustami, którzy próbują przejąć konta na social mediach, wykorzystując krzykliwe nagłówki z linkami, które prowadzą do przejęcia wrażliwych danych. Osoby poszkodowane mogą zgłaszać takie sytuacje na adres e-mail CBZC lub poprzez stronę internetową.
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, Czesław Mroczek, z kolei poinformował o namierzeniu przez policję blisko 30 kont społecznościowych szerzących dezinformację związana z powodzią. Dezinformacja miała na celu wywołanie paniki poprzez zawyżanie liczby ofiar śmiertelnych, podawanie informacji o nieskuteczności służb ratunkowych oraz publikowanie nieprawdziwych doniesień o stanie wody. W niektórych przypadkach trwa postępowanie zmierzające do postawienia zarzutów utrudniania akcji ratunkowych.
W związku z powyższym, CBZC apeluje o ostrożność w internecie, sprawdzanie wiadomości oraz zbiórek, a także zgłaszanie podejrzanych działalności na wskazane adresy. Warto również być czujnym i nie klikać w linki zawarte w podejrzanych wiadomościach.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.