Pamiątkowe Światło Ofiar Stanu Wojennego
W świetle wyświetlonej na budynku iluminacji widzimy płomień świecy oraz napis „Światło Wolności – ofiarom stanu wojennego”. To symboliczne przypomnienie wydarzeń sprzed 43 lat, kiedy gen. Wojciech Jaruzelski ogłosił wprowadzenie stanu wojennego w Polsce. Był to moment, który zatrząsnął fundamentami życia społecznego i politycznego naszego kraju.
Kampania społeczna „Zapal Światło Wolności” ma na celu upamiętnienie gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym wykonali mieszkańcy wolnego świata. To wtedy, na Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku, papież Jan Paweł II zapalił świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie, wyrażając jedność z rodakami. Prezydent USA Ronald Reagan również wezwał do postawienia świec w oknach jako znaku wsparcia dla Polaków walczących w obliczu represji.
Symbolika stanu wojennego pozostaje niezwykle ważna dla naszej historii. To czas, kiedy społeczeństwo polskie stanęło w obliczu trudnych wyzwań, ale jednocześnie okazało niezłomną determinację i odwagę w dążeniu do wolności i demokracji. Dekret Rady Państwa, na podstawie którego wprowadzono stan wojenny, był bezprawny i naruszał prawa obywateli. Jednak mimo trudności, Polacy nie poddali się i nie zatracili swoich wartości.
Dzisiaj, kiedy patrzymy wstecz na tamte wydarzenia, niezapomniane pozostają lekcje jedności, odwagi i nieustępliwości, jakie wyniosły z tamtego czasu. Mimo że minęło wiele lat, pamięć o ofiarach stanu wojennego pozostaje żywa w polskim społeczeństwie. Zapalenie świec na pamiątkę tych wydarzeń jest symbolicznym gestem, który budzi refleksję i mobilizuje do dalszej walki o prawa i wolność.
Dlatego też, obecna iluminacja budynku, przedstawiająca płomień świecy i napis „Światło Wolności – ofiarom stanu wojennego”, ma szczególne znaczenie. To hołd dla tych, którzy nie zginęli, ale walczyli o godność i niepodległość naszej Ojczyzny. Niech ta pamięć będzie dla nas wszystkich inspiracją do kontynuowania dążenia do wartości, które są fundamentem naszej wolności i demokracji.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.