
Na budynku ukazuje się płomień świecy i napis „Światło Wolności – dla ofiar stanu wojennego”. Historia kampanii społecznej „Zapal Światło Wolności” ma swoje korzenie w gestach solidarności wykonywanych wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w 1981 roku.
Wigilię Bożego Narodzenia tego roku papież Jan Paweł II zapalił świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie, jako znak jedności z rodakami. Podobnie, prezydent USA Ronald Reagan w swoim bożonarodzeniowym orędziu do narodu wezwał do postawienia świec w oknach jako symbol niezgaszenia „świateł wolności”.
Również ambasador USA w Warszawie, Mark Brzezinski, świecę zapalił w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, oddając hołd odwadze Polaków, którzy przeciwstawili się opresji. W wyraził przekonanie, że lekcje odważnej walki o demokrację, jedności i wolności z tamtego okresu pozostają źródłem nadziei dla wszystkich, którzy cenią te wartości.
43 lata temu, 13 grudnia 1981 roku gen. Wojciech Jaruzelski ogłosił wprowadzenie stanu wojennego, powołując się na dekret Rady Państwa. Pomimo PRL-owskiego prawa, prawnicy i historycy uznali, że dekret ten był bezprawny, co podkreśla brak legalności władzy w tamtym okresie.
Ten gest solidarności poprzez płomienie świec i promowanie wolności oraz walkę o demokrację stanowi ważną lekcję dla przyszłych pokoleń, przynosząc nadzieję i mobilizując do odważnej walki o wartości, które są fundamentem cywilizowanego społeczeństwa.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.