Państwo wypłaci odszkodowanie za przymusową antykoncepcję – zmiana w prawie obywat elskim
Zbiorowy pozew został złożony przez 143 kobiety, które zostały poddane bez ich zgody zabiegowi umieszczenia wkładek domacicznych przez władze duńskie na Grenlandii w latach 60. do początku lat 90. XX wieku. Wśród poszkodowanych jest 4,5 tysiąca Inuitów, dawniej nazywanych Eskimoskami. Kobiety, które doświadczyły tego procederu, oskarżają władze o próbę ograniczenia populacji rdzennych mieszkańców.
Kobiety, które zostały poddane temu zabiegowi, mówią o poważnych skutkach fizycznych i psychicznych, które przypominają im „prawie sterylizację”. Świadczy to o brutalnym naruszeniu ich praw do decydowania o własnym ciele i zdrowiu. Pomimo przejęcia kontroli nad systemem opieki zdrowotnej w 1991 roku, praktyka ta kontynuowana była jeszcze przez pewien czas, co potwierdza skalę zaniedbań wobec rdzennych społeczności.
Władze Grenlandii zdecydowały się wypłacić odszkodowania w wysokości około 300 tys. koron (40 tys. euro) piętnastu kobietom, które padły ofiarą tego procederu po 1991 roku. Jest to symboliczna rekompensata za cierpienie i trauma, jakie doświadczyły przez naruszenie swoich praw i godności.
Minister zdrowia Grenlandii, Tomas Jensen, podkreślił, że postępowanie wobec tych kobiet było absolutnie niedopuszczalne i nie do pomyślenia. Obietnica wypłaty kolejnych odszkodowań w budżecie na przyszły rok daje nadzieję kolejnym ofiarom, które również mogą starać się o rekompensatę za doznane krzywdy.
Sprawa odszkodowań dla ofiar procederu zabiegów antykoncepcyjnych bez zgody jest ważnym krokiem w kierunku uznania i naprawienia szkód wyrządzonych rdzennej ludności Grenlandii. Przywrócenie godności i praw człowieka tych kobiet stanowi fundamentalny aspekt walki o prawdziwą sprawiedliwość i przestrzeganie praw człowieka na Grenlandii i na całym świecie.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.