
Papieska trumna przygotowana do pochówku, ceremonia pogrzebowa już blisko
Papież Franciszek zostanie pochowany w sobotę w bazylice Matki Bożej Większej. Przejazd konduktu żałobnego będzie trwał około pół godziny, jak poinformował Watykan w ciągu dnia. Trumna będzie widoczna w czasie orszaku, a złożenie jej do grobu również będzie „aktem prywatnym”.
Około 250 tysięcy osób z całego świata przybyło do Bazyliki Świętego Piotra, aby oddać hołd papieżowi Franciszkowi przy jego trumnie wystawionej w czasie dwóch dni. Trumna była otwarta od rana w środę do godziny 19 w piątek.
W momencie pogrzebu papieża Franciszka, ceremonia będzie miała charakter uroczysty i wielkiej godności. Oficjalne delegacje zasiądą po prawej stronie, patrząc frontem do świątyni na Placu Świętego Piotra. Pierwsze miejsce zajmie delegacja z Argentyny, ojczyzny papieża, na czele z prezydentem Javierem Milei. Następnie będą zasiadać delegacje z Włoch, polskie delegacje oraz inne reprezentacje krajów, zgodnie z ustalonym protokołem.
Papież Franciszek zmarł w poniedziałek w wyniku udaru mózgu, śpiączki i nieodwracalnej zapaści kardiologicznej. Jego śmierć była ogromnym ciosem dla wiernych na całym świecie. W Polsce ogłoszono dzień żałoby narodowej, aby uczcić pamięć papieża.
Transmisja z ceremonii pogrzebowej będzie dostępna w Telewizji Polskiej. Specjalny program rozpocznie się o godzinie 9:30 w sobotę i potrwa do około 13:30 na różnych kanałach TVP. Transmisja będzie prowadzona z Rzymu z udziałem wielu znanych osobistości, które będą komentować wydarzenia.
Przez cały dzień korespondenci TVP Info będą relacjonować wydarzenia z Rzymu oraz z innych miejsc związanych z papieżem Franciszkiem. Odbędą się także wywiady z ludźmi, którzy mieli okazję poznać papieża osobiście i wspominać jego życie i nauczanie.
Pogrzeb papieża Franciszka będzie wydarzeniem niezwykłym, który zgromadzi setki tysięcy osób z całego świata. Jego śmierć to ogromna strata dla Kościoła katolickiego i dla wszystkich ludzi dobrej woli. Jednak dziedzictwo papieża będzie trwać i dalej inspirować kolejne pokolenia do miłości, pojednania i pokoju na świecie.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.