Polityka

Pełna kontrola operacyjna służb. Prokuratorzy otrzymają szczegółowe informacje.

Minister Siemoniak, z platformy X, wyraził swoje zdanie na temat decyzji premiera, uważając ją za krok w kierunku podniesienia poziomu ochrony praw i wolności obywatelskich. Podkreślił również, że prokuratorzy i sędziowie będą teraz posiadać pełną wiedzę na temat narzędzi i zakresu kontroli operacyjnej prowadzonej przez służby specjalne.

Szef MSWiA i minister koordynator służb specjalnych podkreślił, że z nowych rozporządzeń wynikać będzie konieczność przedstawienia znacznie szerszego wniosku o kontrolę operacyjną niż dotychczas. Na podstawie wniosków NIK, orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego z 2014 roku, prac komisji ds. Pegasusa oraz opinii sędziów, sędziowie będą zobowiązani do uzasadnienia decyzji zarządzającej kontrolę, a nie tylko decyzji odmownej.

Rozporządzenia wprowadzają także zmiany dotyczące informowania o zakresie kontroli operacyjnej, obowiązek uzasadnienia decyzji sądowej dotyczącej kontroli oraz konieczność określenia rodzaju narzędzia, jego funkcjonalności oraz planowanego uzyskania danych w ramach kontroli. Dotychczas w takich wnioskach wskazywany był jedynie rodzaj kontroli operacyjnej, jednak teraz będą one musiały zawierać znacznie bardziej szczegółowe informacje.

Projektowane zmiany mają na celu większą kontrolę państwa nad procedurami kontroli operacyjnej, zapewniając jednocześnie bardziej wyczerpujące informacje dla sądów, co powinno przyczynić się do bardziej zasadnej oceny zasadności takiej kontroli. Nowe wzory formularzy mają również doprowadzić do obowiązkowego uzasadniania każdej wydanej przez sąd decyzji, nie tylko tych odmownych. Autorzy projektów zakładają, że rozporządzenia wejdą w życie 14 dni po ich ogłoszeniu.

W ten sposób, zaproponowane zmiany mają na celu usprawnienie procedur kontroli operacyjnej służb specjalnych, zapewniając jednocześnie większą przejrzystość i kontrolę nad ich działaniami.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *