Pierwszy przypadek małpiej ospy w Belgii – groźniejszy wariant wirusa zaraża człowieka
W Belgii pojawił się pierwszy przypadek nowego, bardziej zaraźliwego wirusa małpiej ospy – poinformowało Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). To już czwarty kraj w Europie i ósmy na świecie, nie licząc Afryki, gdzie stwierdzono nowy wariant choroby – szczep klad I. Jest on groźniejszy i ma wyższą śmiertelność.
Jak poinformowało ECDC, pacjent z Walonii zaraził się wirusem w jednym z afrykańskich państw. Miał kontakt seksualny z osobą, która miała objawy małpiej grypy. Kiedy wrócił do Belgii, test PCR wykazał chorobę, a pacjent został izolowany. Na szczęście, po powrocie do kraju nie miał z nikim bliskich kontaktów, więc bardzo niskie jest ryzyko, że choroba się rozprzestrzeni.
Małpia ospa globalnym zagrożeniem
Nowy wariant małpiej ospy został niedawno odkryty w Demokratycznej Republice Konga. Choroba pojawiła się w trzech krajach w Europie: Niemczech, Szwecji i Wielkiej Brytanii, a także w Stanach Zjednoczonych i kilku państwach Azji.
Małpa grypa to choroba wirusowa, która może przenosić się przez kontakty intymne, a także ze zwierząt na ludzi. Wykryto ją u małp w duńskim laboratorium w 1958 roku. Choroba objawia się gorączką, bólami mięśni i wysypką.
Wirus ma dwa szczepy. Łagodniejszy to klad II MPXV, który odnotowano w ponad 100 krajach. Bardziej śmiercionośny jest klad I. W sierpniu WHO uznało małpią ospę za globalne zagrożenie zdrowotne.
Niestety, sytuacja jest coraz bardziej niepokojąca, gdyż choroba ma potencjał do szerzenia się na dużą skalę. W obliczu tego zagrożenia konieczne jest przyjęcie odpowiednich środków zaradczych i podjęcie działań mających na celu zahamowanie rozprzestrzeniania się wirusa.
Warto również zwrócić uwagę na potrzebę monitorowania podróżujących oraz wprowadzenie ścisłych procedur kontroli granicznych w celu zapobieżenia przemieszczaniu się zainfekowanych osób. Ponadto, edukacja społeczeństwa na temat objawów i metod zapobiegania małpiej ospie jest kluczowym elementem walki z tą groźną chorobą.
Mamy nadzieję, że służby zdrowia oraz instytucje odpowiedzialne za kontrolę chorób zareagują szybko i skutecznie, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa małpiej ospy i chronić zdrowie publiczne. Działania podejmowane teraz mogą mieć kluczowe znaczenie dla zapobieżenia dalszemu rozprzestrzenianiu się tej groźnej choroby.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.