Polityka

Planowane zniesienie Centralnego Biura Antykorupcyjnego przez rząd

Według najnowszych informacji, projekt przekazujący zadania CBA do ABW, KAS i policji ma na celu stworzenie Centralnego Biura Zwalczania Korupcji, które będzie odpowiedzialne za rozpoznawanie, zapobieganie i wykrywanie przestępstw związanych m.in. z działalnością instytucji państwowych i samorządowych, finansowaniem partii politycznych oraz nielegalnym obrotem lekami. Minister Siemoniak podkreślił, że decyzja o przejęciu zadań CBA przez nową jednostkę jest bardzo racjonalna, gdyż agencja ta była „pozbawiona zębów” w walce z korupcją.

W najbliższych tygodniach projekt zostanie przyjęty przez rząd, a jego dalszy los zależeć będzie od decyzji parlamentu oraz ewentualnych wyborów prezydenckich. Prezydent Andrzej Duda zapowiedział jednak zawetowanie ustawy, co może utrudnić plany dotyczące likwidacji CBA i utworzenia CBZK.

Początkowo planowano zlikwidowanie CBA 1 stycznia 2025 roku, ale w lipcu projekt ustawy został zmieniony, przesuwając termin likwidacji na 1 kwietnia 2025 roku. Wówczas również w strukturze policji miałaby zostać utworzona nowa jednostka zajmująca się zwalczaniem korupcji.

Minister Siemoniak już wcześniej rozmawiał o projekcie z premierem Tuskiem, co wskazuje na pewne poparcie dla decyzji o przekazaniu zadań CBA do innych jednostek. Niektóre głosy krytyki, zwłaszcza ze strony opozycji, wskazują jednak na ryzyko utraty niezależności i efektywności w walce z korupcją w przypadku likwidacji tej agencji. Ostateczne rozstrzygnięcie w tej sprawie powinno zapaść w najbliższych miesiącach, w trakcie kolejnych obrad parlamentarnych.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *