Podjęto decydującą decyzję dotyczącą przyszłości Centralnego Portu Komunikacyjnego
Wojewoda mazowiecki wskazał na fakt, że to spółka CPK złożyła wniosek o decyzję lokalizacyjną, która została wydana w dniu poprzednim. Mariusz Frankowski podkreślił, że decyzja ta otwiera drogę spółce CPK do składania wniosków o pozwolenia na budowę.
Minister infrastruktury Dariusz Klimczak uważa uzyskanie decyzji lokalizacyjnej za kluczowy element projektu Centralny Port Komunikacyjny. Podkreślił, że planowana inwestycja ma przynieść nie tylko nowoczesne lotnisko, ale także Koleje Dużej Prędkości. Minister zaznaczył, że już teraz udało się podpisać wiele istotnych umów na kwotę przekraczającą 8 mld złotych.
Klimczak zapowiedział, że jeszcze w tym miesiącu spółka CPK złoży wniosek o finansowanie europejskie na budowę tunelu dla Kolei Dużych Prędkości w Łodzi. Minister również wspomniał, że w bieżącym roku zostanie wyłoniony wykonawca tej budowy.
Wiceminister infrastruktury Maciej Lasek ujawnił, że Centralny Port Komunikacyjny będzie przeznaczony głównie dla przewoźników sieciowych, z kolei lotniska w Modlinie i Radomiu będą obsługiwać przewoźników niskokosztowych. Lasek przekazał, że Lotnisko Modlin zostanie rozbudowane, aby w przyszłości mogło obsłużyć nawet 7,5 mln pasażerów rocznie.
Projekt CPK zakłada m.in. budowę centralnego lotniska pomiędzy Warszawą a Łodzią oraz systemu Kolei Dużych Prędkości. Nowy port lotniczy ma być dostosowany do obsługi około 34 mln pasażerów rocznie. Koszt inwestycji do 2032 roku szacowany jest na 131,7 mld złotych. Przewiduje się, że w długoterminowej perspektywie będzie możliwe elastyczne rozbudowywanie infrastruktury zgodnie z potrzebami rynku.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.