Biznes

Podpisanie kluczowej umowy w sprawie elektrowni atomowej coraz bliżej – doniosłe wydarzenie zaplanowane na poniedziałek.

Według informacji podanej przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, planowane jest spotkanie premiera Donalda Tuska z przedstawicielem administracji amerykańskiej – zastępcą sekretarza stanu ds. energii, Davidem Wrightem. Głównym tematem rozmów będzie polsko-amerykańska współpraca w dziedzinie energetyki jądrowej, a konkretnie projekt budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.

W ramach spotkania zostanie podpisana umowa pomostowa (Engineering Development Agreement) między Polskimi Elektrowniami Jądrowymi a konsorcjum Westinghouse-Bechtel. Ta umowa będzie miała kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju projektu budowy elektrowni jądrowej, który ma ruszyć w 2028 roku.

Lokalizacja budowy elektrowni została wybrana w gminie Choszczewo, zlokalizowanej w województwie pomorskim, dokładniej w Lubiatowie-Kopalino. Planowane jest, że energia elektryczna z tej elektrowni trafi do ogólnokrajowej sieci energetycznej w 2036 roku. Projekt ten ma nie tylko zaspokoić zapotrzebowanie na energię w Polsce, ale również przyczynić się do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Koszty budowy elektrowni są ogromne, dlatego rząd postanowił przeznaczyć na ten cel aż 60,2 mld złotych z budżetu państwa. To strategiczna inwestycja, której realizacja będzie miała kluczowe znaczenie dla stabilności energetycznej Polski w przyszłości.

Wiceminister odpowiedzialny za energię podkreślił, że budowa elektrowni atomowej w Polsce to krok w kierunku zrównoważonego rozwoju kraju oraz redukcji emisji gazów cieplarnianych. Planowane inwestycje w dziedzinie energii jądrowej stanowią ważny filar polskiej polityki energetycznej, który ma zabezpieczyć stabilne i bezpieczne dostawy energii w długim okresie czasu.

Wszystkie te działania przyczyniają się do wzmacniania pozycji Polski na arenie międzynarodowej, poprawy bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz zrównoważonego rozwoju gospodarczego. Budowa pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce to wyzwanie, któremu stawiamy czoła wraz z partnerami zagranicznymi, aby osiągnąć cele związane z transformacją energetyczną i ochroną środowiska.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *