
Podpisanie kluczowej umowy z okazji jubileuszu Inicjatywy Trójmorza w Warszawie
W trakcie przygotowań do szczytu Trójmorza, rzeczniczka prezydenta Diana Głownia poinformowała, że do Warszawy przybędzie aż 23 delegacje, w tym 12 prezydentów. Podczas tego wydarzenia nie zabraknie przedstawicieli z USA, Japonii oraz innych krajów spoza Europy, w tym także państw arabskich. Szczegóły programu szczytu zostały już ustalone, a uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w wielu ważnych wydarzeniach.
W pierwszym dniu szczytu, czyli w poniedziałek wieczorem, odbędzie się oficjalny obiad w Pałacu Prezydenckim zorganizowany przez prezydenta Dudę oraz jego małżonkę Agatę Kornahuser-Dudę. Tego samego dnia planowane jest także podpisanie umowy pomostowej między Polskimi Elektrowniami Jądrowymi a konsorcjum wykonawców Westinghouse-Bechtel. Umowa ta ma kluczowe znaczenie dla rozwoju energetyki jądrowej w Polsce i zapewnia, że prace projektowe zostaną wykonane zgodnie z harmonogramem.
W trakcie szczytu, prezydent Andrzej Duda spotka się z szefami państw i rządów Państw Inicjatywy Trójmorza, a także weźmie udział w sesji plenarnej, podczas której zaplanowane jest jego wystąpienie. Ważnym punktem programu będzie również dyskusja wysokiego szczebla na temat Trójmorza podczas Forum Biznesu.
W drugim dniu szczytu, prezydent Duda wraz z premierem Chorwacji Andrejem Plenkoviciem i sekretarzem ds. energii USA Chrisem Wrightem wezmą udział w wydarzeniu biznesowym wysokiego szczebla. Przewidziane są także spotkania z przedstawicielami mediów oraz obiad roboczy na Zamku Królewskim.
Obecnie Inicjatywa Trójmorza obejmuje 13 państw członkowskich UE oraz 2 stowarzyszone państwa uczestniczące. W ciągu 10 lat istnienia inicjatywa rozwinęła się i zyskała nowe partnerstwa, m.in. z Stanami Zjednoczonymi, Japonią, Komisją Europejską i Niemcami. Trójmorze kontynuuje realizację projektów priorytetowych w obszarach transportu, energii i cyfryzacji, co potwierdza jej znaczenie dla całej Europy.
Warto zauważyć, że Inicjatywa Trójmorza ma istotny wpływ na rozwój regionu oraz współpracę międzynarodową. Dzięki aktywnemu zaangażowaniu prezydenta Dudy i innych liderów, Trójmorze staje się coraz bardziej strategicznym obszarem współpracy gospodarczej i politycznej. Oczekuje się, że jubileuszowy szczyt przyniesie nowe inicjatywy i umocni pozycję Trójmorza w Europie.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.