
Polacy coraz bardziej zadowoleni z sytuacji finansowej. Zaczynamy oszczędzać i planować przyszłość.
W najnowszym badaniu CBOS przeprowadzonym w marcu 2025 roku, wyniki dotyczące sytuacji finansowej gospodarstw domowych w Polsce są dość optymistyczne. Zaledwie 11 proc. respondentów zgłasza, że żyje skromnie lub biednie, co jest najniższym odsetkiem w historii badań. Ponad połowa ankietowanych (52 proc.) określiła swoją sytuację finansową jako średnią, wystarczającą na codzienne potrzeby, ale wymagającą oszczędności na większe wydatki.
Zaskakująco wysoki odsetek osób (37 proc.) ocenił swoją sytuację jako dobrą lub bardzo dobrą, nie muszących specjalnie się oszczędzać. Co więcej, 5 proc. respondentów przyznało, że mają możliwość pozwolić sobie na pewien luksus. Wyniki te pokazują, że coraz więcej Polaków radzi sobie dobrze pod względem finansowym, co potwierdza również obserwowany już drugi rok z rzędu spadek obaw przed biedą.
Zgodnie z badaniem, tylko 1 proc. respondentów deklaruje, że nie ma nawet na podstawowe potrzeby, a 10 proc. przyznaje, że musi bardzo oszczędzać na co dzień. Jednakże ogólnie obawy przed biedą spadły o 3 punkty procentowe w porównaniu z rokiem poprzednim. Obecnie 24 proc. ankietowanych deklaruje obawy przed biedą, przy czym 20 proc. uważa, że mimo tych obaw poradzi sobie finansowo, a 4 proc. czuje się bezradnie.
Co ciekawe, coraz więcej gospodarstw domowych posiada oszczędności – 63 proc. respondentów zgłasza posiadanie oszczędności, co oznacza wzrost o 9 punktów procentowych w porównaniu z poprzednimi badaniami. Jednakże 40 proc. ankietowanych ma obecnie do spłacenia raty, pożyczki, długi lub kredyty, a 1 proc. przyznaje trudności z ich uregulowaniem.
Podsumowując, wyniki badania CBOS wydają się sugerować, że sytuacja finansowa gospodarstw domowych w Polsce poprawia się, co widać zarówno w mniejszym odsetku osób żyjących skromnie lub biednie, jak i w większej liczbie posiadających oszczędności. Pomimo obaw przed biedą, większość respondentów czuje się pewnie pod względem finansowym, co może świadczyć o ogólnym wzroście dobrobytu w społeczeństwie.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.