Polityka

Polacy nie mają najlepszych relacji z Ukraińcami? W jaki sposób można to poprawić?

Według eksperta, zjawisko rosnącej niechęci wobec Ukraińców w Polsce jest efektem wielu czynników, jednak głównym katalizatorem jest kampania wyborcza. Narracje wykorzystywane do podtrzymywania tej niechęci są te same od czasu rosyjskiej agresji w 2022 roku, skupiając się głównie na uchodźcach przebywających w Polsce.

Badanie Res Futura i SentiOne wykazało, że treści propagujące negatywny wizerunek Ukraińców osiągnęły w marcu zasięg aż 325 mln w najpopularniejszych platformach społecznościowych w Polsce. Wśród głównych tematów poruszanych w tych treściach znajduje się argumentacja dotycząca bezcelowości pomagania Ukrainie, obciążenia społecznego i ekonomicznego wynikającego z obecności uchodźców, oraz wzrost przestępczości spowodowany ich obecnością.

Najczęściej wymienianymi zarzutami wobec Ukraińców są kradzieże, napaści, nadużywanie systemu świadczeń socjalnych, zabieranie pracy Polakom oraz brak wdzięczności i roszczeniowa postawa. W komentarzach dominują tematy związane z historią, takie jak zbrodnie UPA na Wołyniu oraz kwestia ekshumacji pomordowanych tam osób.

Według eksperta, rosnąca agresja w treściach propagandowych wynika z emocji wywołanych przez centra integracji, przekonujące Polaków, że są atakowani przez obcych, co również dotyczy ukraińskich uchodźców w Polsce. Autorzy tych treści operują skutecznie algorytmami platform społecznościowych, co sprawia, że ich przekaz jest szeroko rozpowszechniany.

Kilka czynników wpływa na podatność Polaków na tego rodzaju narracje, między innymi zmęczenie przedłużającą się wojną oraz obecność uchodźców w Polsce z różnych regionów Ukrainy. Niewyjaśniona sprawa ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej również odgrywa rolę w kształtowaniu negatywnego obrazu Ukraińców.

Ekspert zwraca uwagę, że rosnąca kampania wyborcza może dodatkowo podgrzewać emocje i sprzyjać eksploatacji tego typu tematów, które są popularne wśród elektoratu. Sytuacja ta może być wykorzystywana przez różne środowiska polityczne dla własnych celów.

Warto zauważyć, że rosnąca niechęć wobec Ukraińców w Polsce stanowi niebezpieczne zjawisko, które może prowadzić do dalszego podziału społeczeństwa oraz wzrostu agresji i nietolerancji. Ważne jest, aby monitorować i zwalczać tego rodzaju dezinformację oraz promować wzajemne zrozumienie i szacunek między Polakami i Ukraińcami.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *